از ویکیپدیای فارسی، دانشنامه آزاد

بخش فارسی صدای امریکا

بخش فارسی صدای آمریکا
بنیانگذاری ۱۹۷۹
زبان فارسی
صاحب ‌امتیاز صدای آمریکا (VOA)
فرمت تصویر SDTV
شعار وظیفه ما تنها خبر رسانی است.
کشور Flag of the United States.svg ایالات متحده آمریکا
گسترهٔ پخش آسیا، اروپا و شمال آفریقا
مرکز واشنگتن
وب‌گاه VOAPNN.com
تلویزیون اینترنتی
VOA http://www.voanews.com/wm/live/live-persian-v.asx

بخش فارسی صدای آمریکا (VOAPNN) نخستین بار از روز پنجشنبه ۲۲ نوامبر ۱۹۷۹(اول آذر ۱۳۵۸ خورشیدی) با روزانه نیم ساعت پخش رادیویی آغاز به کار کرد. پخش تلویزیونی برنامه‌ها از روز جمعه ۱۸ اکتبر ۱۹۹۶(بیست و هفت مهر ۱۳۷۵ خورشیدی) با یک ساعت پخش زنده روزانه تحت عنوان شبکهٔ خبری فارسی صدای آمریکا (به انگلیسی: Voice of America - Persian News Network) ممکن شد.

محتویات

مدیران

نخستین مدیر بخش فارسی صدای آمریکا احمدرضا بهارلو بود. از کسانی که درسال‌های اخیر این مسئولیت را بر عهده داشته‌اند می‌توان به کامبیز محمودی، شیلا گنجی، بهروز صوراسرافیل، جیمز گلاسمن، الکس بلیدا و هیدا فولادوند اشاره کرد. هم اکنون رامین عسگرد مدیریت بخش فارسی را بر عهده دارد.[۱]

برنامه‌های زنده

این تلویزیون هر روز هفته به مدت ۵ ساعت برنامه پخش می‌کند و تکرار این برنامه‌ها تا ۱۹ ساعت پس از پایان برنامه‌های زنده ادامه دارد.(به استثنای روزهای شنبه و یکشنبه) برنامه‌های شبکهٔ خبری فارسی صدای آمریکا در بهار و تابستان از ساعت ۱۹الی ۲۴ به وقت تهران(۱۰:۳۰ الی ۱۵:۳۰ به وقت واشنگتن) و در پاییز و زمستان از ساعت ۱۸ الی ۲۳ به وقت تهران(۰۹:۳۰ الی ۱۴:۳۰ به وقت واشنگتن) پخش می‌شود. برنامه‌های زنده بر روی امواج رادیویی نیز قابل دریافت هستند.

گزیده خبرها

گزیده خبرها به میزبانی الناز کیانی و ماندانا تدین اولین برنامه صدای امریکا است که به مدت ۱۵ دقیقه به چکیدهٔ آخرین اخبار و رویدادهای روز می‌پردازد.

امشب در خبرها

خبرها و نظرها مجله خبری اصلی این شبکه‌است و تازه‌ترین رویدادهای سیاسی، ورزشی، اقتصادی، هنری وعلمی را پوشش می‌دهد. این برنامه در دو نوبت هرکدام نیم ساعت به صورت زنده پخش می شود. مجری این برنامه بیش تر روزها نگار محمدی و انوشیروان کنگرلو هستند و احمد باطبی و کورش صحتی از برنامه‌سازان.

روی خط

روی خط چهار روز هفته از دوشنبه تا پنجشنبه به مدت ۴۵ دقیقه به میزبانی نگار محمدی و مهشید ندیری، به بررسی موضوعی خاص در ارتباط با ایران، امریکا و جهان می‌پردازد و به پخش تماس‌های تلفنی و خواندن ایمیل‌های مخاطبان اختصاص دارد. این برنامه به جای میزگردی با شما روی آنتن می‌رود.

زن امروز

زن امروز به میزبانی حمیده آرمیده برنامه ای هفتگی است که به بررسی مشکلات و دغدغه‌های بانوان اختصاص دارد و در کنار آن دارای بخش خبری و گفتگو با چهره‌های موفق نیز هست.

افق

افق چهار روز هفته از دوشنبه تا پنجشنبه به مدت نیم ساعت به میزبانی سیامک دهقانپور به بررسی موضوعات سیاسی با حضور کارشناسان مختلف می پردازد.

تفسیر خبر

تفسیر خبر در روزهای جمعه، شنبه و یکشنبه به مدت نیم ساعت به بررسی عمیق تر خبرها می‌پردازد. درپی بروز اختلافات داخلی جمشید چالنگی از صدای امریکا اخراج شده است و در حال حاضر مجریان متفاوتی از جمله سیاوش سعادتیان و علی جوانمردی اجرای تفسیر خبر را بر عهده دارد. علیرضا نوری زاده و محسن سازگارا مهمانان جمعه شب‌های این برنامه هستند ولی اخیرا محسن سازگارا از این برنامه کنار گذاشته شده است.

شباهنگ

نوشتار اصلی: برنامه شباهنگ

شباهنگ برنامه‌ای تفریحی است که به مدت ۴۵ دقیقه به پوشش مسائل سیاسی، فرهنگی و هنری به ویژه دنیای سینما و موسیقی می‌پردازد. لونا شاد از مجریان محبوب این برنامه در پاییز ۱۳۸۷ به دلیل آنچه که آن را مدیریت نادرست واعمال تبعیض میان کارمندان خواند از صدای آمریکا جدا شد. در حال حاضر بهنود مکری، و پریسا فرهادی از گردانندگان و مجریان این برنامه هستند. سارا دهقان تهیه بخش ادبی برنامه شباهنگ را بر عهده دارد و در روزهایی از هفته شباهنگ را اجرا می‌کند. جمشید متین به معرفی موسیقی افغان می‌پردازد، حامد بهروان و آرش علایی در برنامه‌ای تحت عنوان کافی شاپ تازه‌های فن آوری را معرفی می‌کنند. علی عمادی خبرهای ورزشی را مرور می‌کند و دکتر وحید بهروان تازه‌های پزشکی را به اطلاع می‌رساند. بهنام ناطقی از محبوب‌ترین گزارشگران هنری شباهنگ است و به معرفی و نقد فیلم می‌پردازد.

پارازیت

نوشتار اصلی: برنامه پارازیت

برنامه‌ هفتگی طنز با محوریت سیاست که مجریان آن سامان اربابی و کامبیز حسینی هستند.

دو روز اول

دو روز اول شنبه و یکشنبه هرهفته به گفتگو با چهره‌های سرشناس و مشهور می‌پردازد. پیشتر اجرای این برنامه را بیژن فرهودی بر عهده داشت. (این برنامه دیگر پخش نمی شود)

برنامه ویژه

اجازه‌نامه

تمامی تصاویر، فیلم‌ها و متونی که به انحصار توسط صدای آمریکا تهیه می‌شوند، تحت مالکیت عمومی هستند و امکان بازنشر آن‌ها در وب‌گاه‌ها با نوجه به قوانین آمریکا وجود دارد.[۲]

شکایت

دفتر حقوقی لری کلایمن در سال ۲۰۱۰ اعلام کرد که زنانی که در این شبکه تلویزیونی مورد آزار و اذیت جنسی قرار گرفته‌اند، به‌ویژه الهام ستاکی مجری بخش فارسی این شبکه، وقتی از شرایط بوجود آمده به مدیران خود عارض شده‌اند، با اقدام تلافی‌جویانه آنان روبرو شده‌اند. بر اساس شکایت الهام ستاکی مجری تلویزیون فارسی‌زبان صدای آمریکا، کلیه مدیران بخش فارسی به دادگاه فراخوانده شده‌اند. [۳] این دفتر عنوان کرد که الهام ستاکی به خاطر دیدگاه شخصی برای گزارش در مورد آزادی‌خواهان ایرانی تنبیه می‌شود. همچنین این دفتر به اعتراض تعدادی از اعضای کنگره و سنای آمریکا علیه روند ضدآمریکایی و حامی حکومت ایران در صدای آمریکا و گزارش واشنگتن تایمز که صدای آمریکا را صدای ملایان خوانده است، اشاره می‌کند. در این دادخواست آمده که الهام ستاکی به علت آزار و اذیت جنسی صورت‌گرفته، در حال حاضر از نظر جنسی ناتوان به حساب می‌آید و در منزل شخصی‌اش در لس آنجلس خانه‌نشین شده است. یکی دیگر از مجریانی که مورد آزار قرار گرفته و به علت ترس ازدست دادن شغل خود حاضر نیست برای شکایت اقدامی کند، به‌طور ناباورانه‌ای، پس‌از طرح شکایت دفتر حقوقی لری کلیمن علیه فرد متجاوز و مقامات مسئول شبکه تلویزیونی صدای آمریکا، فرد متجاوز به مرخصی با حقوق فرستاده شده و این در حالی‌ست که الهام ستاکی اجازه‌ی استفاده از مرخصی برای درمان خود را نیافته است. [۴]

ستاکی معتقد است که او قربانی تلاش‌ها برای خاموش کردن دیدگاه‌های او در حمایت از آمریکا و اصلاحات دمکراتیک شده است. او از علی سجادی سردبیر وقت صدای آمریکا شکایت کرد. در شکایت او، متهمان به سوء مدیریت و تبلیغات ضد آمریکایی و حمایت از رژیم اسلامی ایران متهم شده‌اند. [۵]

پیوندها

پانویس

پیوند به بیرونSponsored Ad
شب گیلان: آوای زیبای مهدی حقی همراه موسیقی‌ و بوفه کامل ...
شنبه، ۲۷ می ۲۰۱۷
بورسیه زبان انگلیسی‌ EHLS برای فارسی زبانان متقاضی ...
رویدادهای ایرانی سراسر جهان
علت استعفا و خروج قائم مقام قالیباف از کشور
مجری مشهور تلویزیون تهدید به قتل شد! +عکس
شخصیت شناسی ترامپ و همسرش ملانیا از روی دستخط+ عکس
پاسخ شورای نگهبان به احتمال ۲۸ میلیون رای روحانی
ناطق نوری: نمیتوانستم به تحولات جامعه بی تفاوت باشم
زندگینامه: راجر مور (۱۹۲۷- ۲۰۱۷)
بدون تعارف با میوه فروش جانباز اردبیلی حامی روحانی ...
روحانی در کدام استانها و کشورها بیشترین رای را ...
این دو بانوی ایرانی پرچم ایران را در بالای بلندترین ...
تصاویر و ویدیوهای مستند روایت آزادسازی خرمشهر
زنان این استان دور افتاده الگوی سایر ایرانیان شده ...
تصاویر کارناوالهای خودجوش شادی هواداران روحانی ...