از ویکیپدیای فارسی، دانشنامه آزاد

جبهه ملی ایران

جبههٔ ملی ایران

جبهه ملی / جبهه
رهبر ادیب برومند
سخنگو دکترداوود هرمیداس باوند
بنیانگذار محمد مصدق
شعار دموکراسی - حاکمیت ملی
بنیانگذاری ۱۹۴۹
روزنامه پیام جبهه ملی ایران
ایدئولوژی ملی گرا

دموکرات

سکولاریسم
کشور Flag of Iran.svg ایران
وبگاه
jebhemelliiran.org
دکتر مصدق نخستین رهبر جبهه ملی ایران

جبهه ملی ایران سازمان سیاسی ملی‌گرای فعال در ایران است.

محتویات

پیدایش

نهضت ملی‌شدن نفت

دربار

محمدرضاشاه پهلوی

ثریا اسفندیاری

اشرف پهلوی

تاج‌الملوک

نخست‌وزیران

محمدعلی فروغی

علی سهیلی

احمد قوام

محمد ساعد

مرتضی قلی بیات

ابراهیم حکیمی

صدرالاشراف

عبد الحسین هژیر

علی منصور

حاجیعلی رزم‌آرا

حسین علاء

احمد قوام

محمد مصدق

فضل‌الله زاهدی

حسین علا

منوچهر اقبال

علی امینی

چهره های مهم

محمد مصدق

آیت‌الله کاشانی

آیت‌الله بهبهانی

محسن پزشکپور

محمدرضا عاملی تهرانی

نواب صفوی

احمد کسروی

کریم سنجابی

علی شایگان

حسین مکی

عباس خلیلی

اللهیار صالح

داریوش فروهر

سرتیپ افشارطوس

حسین فاطمی

احمد زیرک‌زاده

کاترین لمبتون

تیمور بختیار

خلیل ملکی

مظفر بقائی

اسدالله رشیدیان

اسکندر آزموده

شعبان جعفری

نعمت‌الله نصیری

شاپور ریپورتر

کرمیت روزولت

نورمن شوارتسکف

سیدضیاءالدین طباطبائی

احزاب و گروهها

سیا

ام آی ۶

جبهه ملی ایران

حزب پان ایرانیست

حزب توده ایران

حزب ملت ایران

حزب ایران

حزب سومکا

حزب دموکرات

فدائیان اسلام

شرکت نفت ایران و انگلیس

وقایع مهم

صنعت نفت ایران

ایران جنگ جهانی دوم

کمیسیون مخصوص نفت

ملی شدن صنعت نفت

قرارداد دارسی

قرارداد ۱۹۳۳

قرارداد گس-گلشائیان

قرارداد کنسرسیوم

رویداد ۳۰ تیر ۱۳۳۱

رویداد ۹ اسفند ۱۳۳۱

کودتای ۲۸ مرداد

نام جبههٔ ملی نخستین بار بر گروهی گذاشته شد که همراه دکتر مصدق برای اعتراض به آزاد نبودن انتخابات دورهٔ شانزدهم مجلس شورای ملی در دربار تحصن کردند.

هیات مؤسس جبهه ملی ۱۹ نفر بودند که عبارت‌اند از: محمد مصدق، احمد ملکی (مدیر روزنامه ستاره)، محمدحسن کاویانی، کریم سنجابی، احمد زیرک‌زاده، عباس خلیلی (مدیر روزنامه اقدام)، عمیدی نوری (مدیر روزنامه داد)، سید علی شایگان، شمس‌الدین امیرعلایی، سید محمود نریمان، ارسلان خلعتبری(شهردار تهران سال۱۳۳۰)، غروی، ابوالحسن حائری‌زاده، حسین مکی، مظفر بقائی، عبدالقدیر آزاد، محمدرضا جلالی نائینی (مدیر روزنامه کشور)، حسین فاطمی، مشاراعظم. (هنگام کودتای ۲۸ مرداد از این گروه تنها ۳ یا ۴ نفر با مصدق بودند. بقیه یا کنار رفتند و یا آشکارا علیه جنبش ملی ایران قیام کردند و به کودتا پیوستند.)

با پیوستن حزب ایران و سازمان پان ایرانیسم، حزب پان ایرانیست به رهبری پزشکپور، نهضت خداپرستان سوسیالیت ( حزب مردم ایران ) به رهبری حسین راضی و محمد نخشب و حزب ملت ایران به رهبری داریوش فروهر و بعدها برخی از هواداران خلیل ملکی، جبهه ملی به صورت مهم‌ترین سازمان سیاسی ملی‌گرای ایران در جریان نهضت ملی شدن نفت در آمد.[۱][۲]

پس از کودتای ۲۸ مرداد ۱۳۳۲ و دستگیری رهبران وفادار به دکتر مصدق فعالیت این جبهه متوقف شد. اگرچه بعضی از فعالان آن در نهضت مقاومت ملی به مبارزه با حکومت ادامه دادند.

نهضت مقاومت ملی

نوشتار اصلی: نهضت مقاومت ملیشب بعد از کودتا حزب مردم ایران جلسه ای تشکیل می دهد و از دکتر محمد مصدق اعلام پشتیبانی می کند. ایده ی اولیه ایجاد تشکلی برای مقابله با کودتا به ذهن محمد نخشب رسید و با مذاکراتی که با آیت الله سیدرضا زنجانی با حضور حسین شاه حسینی و ابراهیم کریم آبادی انجام شد توانستند قدم های نخست را در شرایط خفقان پس از کودتا محکم و استوار بردارند. هسته اولیه تشکیل دهنده نهضت مقاومت ملی شامل دکتر محمد نخشب، حسین شاه حسینی و آیت الله سیدرضا زنجانی و ابراهیم کریم آبادی بودند.[۳] پس از موافقتآیت الله سید رضا زنجانی بیش از ۲۰۰ نسخه اعلامیه دست نویس با عنوان "نهضت ادامه دارد" تهیه و شبانه توسط آیت الله سید رضا زنجانی، حسین شاه حسینی و عباس رادنیا در بازار، خیابان شاپور و فرعی های خیابان فرهنگ پخش شد. چند روز بعد آیت الله سیدرضا زنجانی از نمایندگان احزاب سیاسی در خواست نمود تا در جلسه ای در منزل ایشان شرکت نمایند.

در آن جلسه برای دعوت از نمایندگان مورد اعتماد احزاب و گروه های ملی و مذهبی، برای عضویت در سازمان جدید، مذاکره و تبادل نظر شد. در این جلسه، دکترمحمد نخشب (حزب مردم ایران)، خرگامی (نماینده حزب ایران)، مهندس عظیما (حزب ملت ایران)، حاج حسن قاسمیه، مهندس بازرگان، حسین شاه حسینی، صدر الحفاظی، احمد توانگر و مهندس وفایی حضور داشتند در این جلسه به پیشنهاد دکترشاپور بختیار نام نهضت مقاومت ملی که برگرفته از مبارزات فرانسه در جنگ دوم جهانی بود بر آن نهاده شد. [۴]

پس از چندی به درخواست آیت الله حاج سید رضا زنجانی نظر حقوقی نهضت توسط دکتر عبدالله معظمی تنظیم شده و در منزلآیت الله سیدرضا زنجانی به تصویب اکثریت اعضا می رسد. نهضت مقاومت ملی در روزهای بعد توانست با بررسی و تحلیل رویدادهای پیش و پس از کودتای ۲۵ مرداد و نیز روزهای سرنوشت ساز میان ۲۵ تا ۲۸ مرداد ۱۳۳۲، و درک علل شکست نیروهای ملی در کودتای انگلیسی- آمریکایی، قدرت و امکانات خود را برای مبارزه به درستی ارزیابی نماید. این سازمان اعتقاد داشت که استراتژی استعمارگران در زمینه اجرای کودتا مبتنی بر اهداف زیر است : [۵]

۱. اهداف کوتاه مدت براندازی دولت محمد مصدق، بازگردانیدن محمد رضا شاه و دوام سلطنت، تضمین سلطه آمریکا و انگلستان و تصویب قرارداد کنسرسیوم.

۲. اهداف دراز مدت سرکوب نهضت ملی ایران و ریشه کن ساختن آن به نحوی که تجربه ایران در هیچ کشور صادرکننده نفت تکرار نشود تا منافع اقتصادی و استراتژیک نفت در آینده مورد مخاطره قرار نگیرد.

تعدادی از فعالان جوان جبهه ملی در سازمان مخفی و نوبنیاد نهضت مقاومت ملی با همگامی اعضای حزب مردم ایران (دکتر محمد نخشب) عضویت داشتند و پس از اندک مدتی حزب ایران و حزب پان ایرانیست‌ بدان پیوستند و نمایندگان احزاب ملی (‌حزب ایران، حزب مردم ایران، حزب ملت ایران و حزب سوسیالیست ها - دكترمحمدعلی خنجی و حجازی) و نمایندگان بازار و دانشگاه تهران اعضای کمیته مرکزی را انتخاب کرده و سپس ساختار تشکیلاتی نهضت را به تصویب رسانید. [۶] این نهضت که در برنامه‌های تبلیغاتی خود پیروی از راه مصدق و آرمان‌های او را عامل تعیین کننده اتحاد و همبستگی مردم در جهت ادامه مبارزه علیه رژیم کودتا می‌دانست اهدافش را به شرح زیر اعلام نمود: [۷]

 • ادامه نهضت ملی و اعاده حیثیت استقلال ایران و برقراری حکومت ملی
 • مبارزه با حکومتهای دست نشانده خارجی اعم از انگلیس و روس و آمریکا
 • مبارزه با حکومتهای دست نشانده خارجی و عمال فساد

جبهه ملی دومبا رشد نارضایتی‌ها و گشایش نسبی فضای سیاسی ایران در سال ۱۳۳۹ رهبران و اعضا و هواداران جبهه ملی دوباره فعالیت سیاسی خود را از سر گرفتند. جبهه ملی در سال ۱۳۴۱ نخستین و بزرگترین کنگره خود را برگزار نمود. ریاست کنگره با الله‌یار صالح بود. از برگزیدگان این کنگره می توان به کاظم حسیبی، الله‌یار صالح، کریم سنجابی، غلامحسین صدیقی، داریوش فروهر، مهدی بازرگان و آیت الله محمود طالقانی اشاره داشت. پس از تلاش فعالان جبهه ملی برای برگزاری تظاهرات اعتراض آمیز در روز ششم بهمن ماه ۱۳۴۱ ه. ش در اعتراض به برنامه همه پرسی انقلاب سفید شاه و ملت، جمعی از اعضای جبهه ملی دستگیر شدند.[۸] در بهمن ماه ۱۳۴۲ و در پی صدور اعلامیه "اصلاحات آری - دیکتاتوری نه"، اکثریت اعضای شورای مرکزی و تمامی هیأت اجرایی در اعتراض به اصلاحات معروف به «انقلاب سفید» از سوی محمدرضا شاه به زندان افتادند. این دستگیری‌ها با ممنوعیت فعالیت جبهه ملی همراه گردید. از اوایل سال ۱۳۴۳ مبادله نامه‌هایی بین دکتر مصدق و رهبران جبهه ملی بر سر ساختار تشکیلاتی جبهه، به استعفای شورای مرکزی و اعلام انحلال جبهه ملی دوم انجامید.

جبهه ملی سوم

پس از آن کوشش‌هائی برای احیای جبهه ملی صورت گرفت که گاه به جبهه ملی سوم معروف است. دکتر مصدق با ادامه تماس با نیروها و احزاب نهضت ملی تصمیم گرفت به آنان در بر پایی جبهه جدیدی به رهبری خودش یاری دهد. به سبب تحت نظر بودن دکتر مصدق در احمد آباد و زندانی بودن تعدادی از رهبران نهضت مقاومت ملی مثل بازرگان، سحابی، طالقانی و... و مراقبتهای شدید امنیتی، انجام ملاقات برای سازماندهی و تدوین اساسنامه جبهه ملی سوم با مشکلات فراوانی مواجه بود با همه این دشواریها اساسنامه جبهه ملی سوم در اوایل سال ۱۳۴۴ ه.ش تدوین و مورد موافقت دکتر مصدق قرار گرفت.سید باقر کاظمی از سوی دکتر مصدق مامور شد کهاین اساسنامه را اجرایی نماید . بدین ترتیب جبهه ملی سوم در هفتم امرداد ماه ۱۳۴۴ با شرکت نهضت آزادی ایران، جامعه سوسیالیست‌ها، حزب ملت ایران و حزب مردم ایران تشکیل شد و موجودیتش را رسما اعلام کرد و مصمم گردید با رفع نقایص گذشته بار دیگر به فعالیت سیاسی اپوزیسیون در ایران تحرکی دوباره ببخشد اما سه هفته بعد از آن گروه خلیل ملکی و اعضای رهبری جامعه سوسیالیست‌ها دکتر محمدعلی خنجی و دکتر مسعود حجازی، مهدی بازرگان، و جمعی از یارانش، داریوش فروهراز حزب ملت ایران، دکتر سامی و حسین راضی از حزب مردم ایران پس از برگزاری سومین جلسه جبهه ملی سوم دستگیر و روانه زندان شدند و بدین سان جبهه ملی سوم پیش از تولد از دنیا رفت.

ملیون به سرکردگی ادیب برومند و دکتر کریم سنجابی با همگامی داریوش فروهر و مهندس مهدی بازرگان و دکتر یدالله سحابی و حسین راضی به منظور داشتن حداقل آگاهی جلساتی را به ظاهر برای صرف نهار و یا شام در رستوران ها برگزار می کردند که عموما بیش از ۵۰ نفر از افراد موثر سیاسی در آن حضور پیدا می نمودند این جلسات در حقیقت متصل کننده جبهه ملی دوم و سوم به جبهه ملی چهارم در زمان انقلاب بود .

نامه سه امضایی و آغاز حرکت جبهه ملی چهارم

در خرداد ۱۳۵۶ سه تن از سران جبهه ملی یعنی دکتر کریم سنجابی، داریوش فروهر و شاپور بختیار نامه‌ای به شاه نوشته و از او خواستند که برای نجات کشور به حکومت استبدادی پایان داده، به اصول مشروطیت تمکین کند.[۹][۱۰]

« متن نامه سه امضایی ۲۲ خرداد ۱۳۵۶ به شاه

پيشگاه اعليحضرت همايون شاهنشاهی

فزايندگی تنگناها و نابسامانيهای سياسي، اجتماعی و اقتصادی کشورچنان دورنمای خطرناکی را در برابر ديدگان هر ايرانی قرار داده که امضاء کنندگان زير بنابر وظيفه ملی و دينی در برابرخدا و خلق خدا با توجه به اينکه در مقامات پارلمانی و قضايی و دولتی کشور کسی را که صاحب تشخيص و تصميم بوده، مسئوليت و مأموريتی غير از پيروی از « منويات ملوکانه» داشته باشد نمی شناسيم و در حالی که تمام امور مملکت از طريق صدور فرمانها انجام می شود و انتخاب نمايندگان ملت و انشاء قوانين و تاسيس حزب و حتی انقلاب در کف اقتدار شخص اعليحضرت قرار دارد که همه اختيارات و افتخارات و بنابراين مسئوليتها را منحصر و متوجه به خود فرموده اند اين مشروحه را عليرغم خطرات سنگين تقديم حضور می نماييم.

...بنابراين تنها راه باز گشت و رشد ايمان و شخصيت فردی و همکاری ملی و خلاصی از تنگناها و دشواريهائی که آينده ايران را تهديد می کند ترک حکومت استبدادی، تمکين مطق به اصول مشروطيت، احياء حقوق ملت، احترام واقعی به قانون اساسی و اعلاميه جهانی حقوق بشر، انصراف از حزب واحد، آزادی مطبوعات، آزادی زندانيان و تبعيد شدگان سياسی و استقرار حکومتی است که متکی براکثريت نمايندگان منتخب از طرف ملت باشد و خود را بر طبق قانون اساسی مسئول اداره مملکت بداند.

بيست و دوم خرداد ۱۳۵۶

دکتر کريم سنجابی / دکتر شاپور بختيار/ داريوش فروهر

 »

[۱]

پس از آن شاپور بختیار در ۶ شهریور ماه ۱۳۵۶ نامه ای به آیت الله خمینی ( از طریق دکتر ابوالحسن بنی صدر )نوشت و در آن از ایشان در خواست حمایت و راهنمایی می کند .[۲] این نامه بعد از انقلاب در میتینگ ۱۴ اسفند ۱۳۵۹ برای بار اول توسط دکتر بنی صدر خوانده می شود و دکتر شاپور بختیار در کتاب های خاطراش ان را تصدیق می کند .

اتحاد نیروهای جبهه ملی چهارم

فعالیت های اولیه برای حضور و تشکیل اتحادنیروهای ملی با حضور نهضت آزادی، حزب مردم ایران، سوسیالیست‌های نهضت ملی ایران، حزب ایران و حزب ملت ایران آغاز گردید اما به دلیل برخی ازاختلافات باقی مانده از کنگره و دیدگاه ها به نتیجه نرسید . سرانجام جبهه ملی فعالیتهایش را در۲ آبان ۱۳۵۶ بصورت رسمی از سر گرفت و روز بیست و هشتم آبان ماه، اتحاد نیروهای جبهه ملی طی صدور بیانیه‌ای اعلام موجودیت کرد. به موجب این اعلامیه سوسیالیست‌های نهضت ملی ایران، حزب ایران و حزب ملت ایران عناصر متشکله جبهه ملی چهارم بودند.

اعضای اولیه شورای جبهه ملی چهارم عبارت بودند از :احمد مدنی، کریم سنجابی، ادیب برومند، شاپور بختیار، داریوش فروهر، ابوالفضل قاسمی، حسین شاه حسینی، رحیم شریفی لطف آبادی، حبیب الله ذوالقدر، عبدالرحمن برومند، کاظم حسیبی، مهدی آذر، یحیی صادق وزیری، شهاب فردوس، قاسم لباسچی، خسرو سیف، محمود مانیان، کشاورز صدر، ابوالفضل تولیت، اسدالله مبشری [۱۱]

مهندس کاظم حسیبی بعنوان رئیس شورای مرکزی انتخاب شد و هیات اجرایی عبارت بودند از : دکترکریم سنجابی رییس و دبیر هیات اجرایی، دکتر شاپور بختیار رییس تشکیلات، داریوش فروهر مسوول تبلیغات و انتشارات و سخنگو، رضا شایان مسوول مالی واسدالله مبشری مسوول بازرسی بعنوان اعضای کمیته مرکزی انتخاب شدند.[۱۲] (برخی از منابع بجای اسدالله مبشری از فریدون مشیری به عنوان عضو هیات رهبری نام برده اند که احتمالا به دلیل اغلاط املایی چنین موضوعی اتفاق افتاده است . ) [۱۳] [۳] ) [۱۴]

جبهه ملی ایران در جلسه شورای مرکزی خود تصویب نمود که دریافت هر گونه حکم نخست وزیری از شاه برای اعضا ممنوع می باشد و سپس با توجه به موقعیت خاص آیت الله خمینی، دکتر کریم سنجابی در آبان ۱۳۵۷ به دیدار آیت الله خمینی در پاریس رفت و دراظهاراتش در پاریس با بیان نظرات جبهه ملی ایران، خواستار تغییر رژِم بر اساس همه پرسی گردید.

متن بیانیه اعلام مواضع دکتر سنجابی بدین شرح است:

بسمه تعالی

یکشنبه چهارم ذیحجه ۱۳۹۸ مطابق با چهاردهم آبانماه ۱۳۵۷

 1. سلطنت کنونی ایران با نقض مداوم قوانین اساسی و اعمال ظلم و ستم و ترویج فساد و تسلیم در برابر سیاست بیگانه فاقد پایگاه قانونی و شرعی است.
 2. جنبش ملی اسلامی ایران با وجود بقای نظام سلطنتی غیر قانونی، با هیچ ترکیب حکومتی موافقت نخواهد کرد.
 3. نظام حکومت ملی ایران باید بر اساس موازین اسلام و دموکراسی و استقلال به وسیله مراجعه به آراء عمومی تعیین گردد.

دکتر کریم سنجابی [۴] [۱۵]

جبهه ملی ایران و پذیرش نخست وزیری توسط شاپور بختیار

پس از اعلامیه سه ماده ای دکتر سنجابی شورای مرکزی جبهه ملی بیانیه به شرح ذیل صادر کرده و اعلام می دارد که در هیچ ترکیب حکومتی شرکت نمی کند :

« اطلاعیه

به نام خدا - هم میهنان:

استقرار حاکمیت ملی هدف جبهه ملی ایران است

ساعت شش بعد از ظهر دیروز رئیس سازمان اطلاعات و امنیت کشور به خانه آقای دکتر کریم سنجابی رئیس و دبیر کل هیات اجرایی جبهه ملی ایران مراجعه کردند و ایشان را به کاخ نیاوران برای دیدار پادشاه بردند. آقای دکتر سنجابی در این دیدار ضمن تشریح اعلامیه چهارم آبان ماه ۱۳۵۷ صادر شده در پاریس تاکید نمودند که بنا بر بند دو اعلامیه مذکور در اوضاع کنونی جبهه ملی ایران در هیچ ترکیب حکومتی شرکت نخواهد کرد. این دیدار مدت یکساعت به طول انجامید و آقای دکتر کریم سنجابی ساعت هفت بعد از ظهر به خانه خود مراجعت کردند. پنجشنبه ۲۳ آذر ماه ۱۳۵۷ جبهه ملی ایران

 »

در طی ماه های مهر الی آذر شاه علاوه بر دکتر سنجابی بصورت جداگانه با سایر ملیون مانند دکتر صدیقی و دکتر بختیار برای تصدی نخست وزیری تماس می گیرد. پس از عدم پذیرش درخواست دکتر صدیقی مبنی بر باقی ماندن شاه در ایران و تشکیل شورای سلطنت، دکتر بختیار بدون اطلاع اعضای جبهه ملی حکم نخست وزیری خود را از شاه دریافت کرده و به مجلسین برده تا مورد تایید قرار گیرد.هیچ کدام از اعضای جبهه ملی با توجه به این نوع رفتار و تخلف آشکار حاضر به همکاری با دکتر بختیار نشدند.[۱۶] بختیار علیرغم مخالفت جبهه ملی ایران و او بدون توجه به مصوبه قبلی شورای مرکزی مبنی بر خودداری اعضایجبهه ملی ایران از پذیرش پست نخست وزیری، این پست را قبول می نماید [۱۷]

پس از آن برای رسیدگی به این موضوع جلسه ی شورای مرکزی جبهه ملی ایران که با حضور تمامی اعضای قدیمی و ذی نفوذ مانند: اللهیار صالح ، دکتر مهدی آذر، دکتر غلامحسین صدیقی، مهندس حسیبی ، دکتر مسعود حجازی، دکتر کریم سنجابی ، حمید ذوالنور، اصغر پارسا، احمد زیرک زاده، دکتر شمس الدین امیر علائی، دکتر پرویز ورجاوند، ادیب برومند، حسین شاه حسینی و... [۱۸] [۱۹] برگزار می گردد. در مورد ماده ۳ گانه اعلامی دکتر سنجابی بحث شده و چون در هیات اجرایی مورد پذیرش قرارگرفته بود در شورای مرکزی هم عدم تمکین به این موصوضوع باعث گردید که در مورد عدم همکاری جبهه ملی بادکتر شاپور بختیار رای گیری به عمل اورده و در پایان را گیری تمامی افراد حتی بدون رای ممتنع برکناری دکتر شاپور بختیار از عضویت در جبهه ملی رای مثبت دادند. [۲۰] همچنین در حزب ایران طی بیانیه از تصمیم کریم سنجابی حمایت کرده و شاپور بختیار را از مسوولیت های حزبی برکنار کرده ولی ادامه عضویت او در حزب ایران موکول به پلنوم حزب ایران گردید .[۲۱]

بیانیه حزب ایران در خصوص برکناری شاپور بختیار از سمت های حزبی :

« هم میهنان !

چون بر خلاف مفاد قطعنامه پلنوم روز پنج شنبه هفتم دیماه ۱۳۵۷ حزب ایران ، مشعر به اینکه با پذیرش این واقعیت عینی که بافت انقلاب عظیم و گسترده ایران اسلامی و ملهم از رهنمودهای پیشوای بزرگ روحانیت آیت الله العظمی خمینی می باشد و بخصوص مفهوم مواد یک و سه این قطعنامه که عینا نقل میگردد .

۱- مشی سیاسی حزب ایران در جبهه ملی ، اصول سه گانه اعلامیه ۱۴ ابان پاریس ( مورد توافق آیت الله العظمی خمینی و دکتر کریم سنجابی ) میباشد که کادر رهبری حزب همواره باید در چاچوب آن عمل نماید .

۲- حزب ایران نه تنها باید از هر گوه گروه بندی و اندیشه فرقه گرایی در داخل جبهه ملی احتراز جوید ، بلکه باید با هر نوع پندار تکروی و دسته بندی بشدت مبارزه کند و مانند یک سازمان متعهد تابع اکثریت آراء جبهه ملی باشد ونشان دهد که از حیث وحدت خواهی و جانبداری از جبهه ملی ایران و دبیر کل دکترکریم سنجابی در صف اول مبارزه قرار دارد .

اقای شاپور بختیار بدون هیچگونه ماموریتی از طرف حزب اقدام به قبول زمامداری کرده اند ، لذا بدین وسیله اعلام می شود که ایشان از کلیه سمت هایی که در حزب داشتند برکنار می گردند و اتخاذ تصمیم در مورد ایشان موکول به پلنوم آینده حزب ایران خواهد بود .

یک شنبه ۱۰ دیماه ، هیئت اجرائیه حزب ایران

 »

[۲۲]در بیانیه جبهه ملی ایران در خصوص برکناری شاپور بختیار چنین آمده است :

« طبق گزارشهای رسیده آقای دکتر شاپور بختیار عضو جبهه ملی ایران بدون رعایت انضباط سازمانی مأموریت تشكیل دولت را پذیرفته‌اند. جبهه ملی ایران به آن سان كه اعلام داشته است نمی‌تواند با وجود نظام سلطنتی غیر قانونی با هیچ تركیب حكومتی موافقت نماید.

شورای مركزی جبهه ملی ضمن مخالفت شدید با اقدام آقای دکتر شاپور بختیار به آگاهی همگان می‌رساند كه در این شرایط تشكیل دولت از طرف ایشان به هیچ روی با مصوبات آرمانی و سازمانی جبهه ملی ایران سازگاری ندارد و به این دلیل از عضویت جبهه ملی ایران بركنار می‌شود" [۲۳] [۵]

 »

انقلاب

در جریان انقلاب جبهه ملی فعالیت خود را از سر گرفت. دیدار دکتر کریم سنجابی از رهبران جبهه ملی باایت الله خمینی در فرانسه اگرچه بعدها با انتقادات زیادی روبرو شد اما نشانگر عزم راسخ جبهه ملی برای شرکت در آینده سیاسی جدید ایران بود. در ۲۲ اسفندماه ۱۳۵۷ با توجه به فضای باز به وجود آمده ناشی از انقلاب دکتر کریم سنجابی به همراه مهندس کاظم حسیبی طی اعلامیه از عموم مردم برای مشارکت در بازسازی جبهه ملی ایران دعوت به مشارکت به عمل اوردند و خواستار حضور احزاب ملی در جبهه ملی ایران گردیدند .مهندس حسیبی در اولین جلسه شورای مرکزی جبهه ملی به اتفاق آرا به سمت رییس شورای مرکزی انتخاب شد. او این سمت را تا تا پایان دوره جبهه ملی چهارم و فعالیت جبهه ملی بر عهده داشت .

اعضای شورای انقلاب مانند سایر گروه های اپوزیسیون غیر مذهبی در شورای انقلاب عضویت نیافتند دکتر سنجابی در این مورد می گوید : آیت‌الله مطهری و آیت‌الله بهشتی از طرف آیت‌الله خمینی از او برای شرکت در شورای انقلاب دعوت کردند ولی وی نپذیرفت .[۶] [۲۴]

اما جبهه ملی ایران در کابینه مهندس بازرگان شرکت جست و دکتر کریم سنجابی، علی اردلان، داریوش فروهر و دکتر احمد مدنی ( به ترتیب وزیرامور خارجه، وزیر دارایی، وزیر مشاور - کار، وزیر دفاع ملی ) به عنوان وزرای کابینه حضور داشتند[۲۵] و حسین شاه حسینی نیز مسوولیت سازمان تربیت بدنی را پذیرفت اما پس از مدت کوتاهی دکتر کریم سنجابی ( ۱۳۵۸/۱/۲۷) از کابینه کناره گیری نمود .

انشعاب و ائتلاف

در۳۱ خرداد ۱۳۵۸ حزب ملت ایران به دبیر کلی داریوش فروهر مصاحبه ای ترتیب داده و اعلام می دارد که : حزب ملت ایران بر پایه پان ایرانیسم از جبهه ملی خارج می شود .[۷]

پس از استعفای دکترکریم سنجابی از سمت وزارت خارجه دولت موقت، دکتر غلامحسین صدیقی همکاری خود را با جبهه ملی دوباره اغاز می کند و یکی از شروط اصلی دکتر صدیقی تشکیل هیات رهبری (حذف دبیرکلی ) و هیات اجرائی جداگانه بود که با اصلاح اساسنامه این شروط محقق می گردد .در ۱۷ خرداد ماه ۱۳۵۸ دکتر صدیقی در جلسه شورای مرکزی جبهه ملی حضور می یابد و بعد از اندکی زمانی شورای مرکزی چندین نفر دیگر را نیز جهت تقویت خود و تکمیل به عضویت انتخاب می کند.[۲۶] . یکی دیگر از افرادی که در اردیبهشت ماه ۱۳۵۸ دوباره به جبهه ملی پیوست اصغر پارسا بود او شرط اصلی خود را برای حضور دوباره در جبهه ملی کناره گیری جبهه ملی از حکومت و برگشتن به خط مشی جبهه ملی یعنی جدایی دین از حکومت اعلام نمود.[۸]

اصغر پارسا در این مورد چنین می گوید :

« جبهه ملی ایران ازابتدای تشکیل دین وحکومت را جدای از یکدیگر میدانسته ومن پیوسته چه در ‏زندان دوران محمد رضاشاه ویا جمهوری اسلامی وچه سالهائی که آزادبودم به این امر مهم توجه ‏داشتم .جوانانی که امروزه سن وسالی از آنها گذشته اگر دوران زندان قصر را درسالهای ۴۱ و۴۲ ‏بخاطر آورند اعتقاد مرا به این موضوع خوب میدانند ودرزندان هم با بعضی از اعضای جبهه ملی ‏چون مهندس مهدی بازرگان ودکتر یدالله سحابی اختلاف عقیده ای که داشتم درموضوع حکومت ودیانت ‏بودوحکومت ملی وحکومت دینی را دو مقوله متفاوت میدانستم .‏دردوران انقلاب من به شرکت جبهه ملی در دولت موقت انتخاب شده از سوی آیت الله خمینی مخالف ‏بودم ودر حضور مرحوم الله یار صالح به مرحوم دکتر سنجابی گفتم من با حکومت شاه مخالف بوده ‏وهستم و تا شما که دبیرکل جبهه ملی هستید لا اقل ازدولت موقت خارج نشوید کاری با فعالیت های ‏شما بنام جبهه ملی ندارم ومدتی بعد دراردیبهشت ماه ۵۸روزی به مرکز تشکیلات جبهه ملی واقع ‏درخیابان کارگر پای نهادم که چند روزی از استعفای دکتر سنجابی از دولت میگذشت و جبهه ملی ‏برگرایش بقدرت رسیدگان به استبدادبانگاهی انتقادی می نگریست ونظر غا لب در شورای جبهه ملی ‏این بود که حکومت دینی راه حل مشکلات جامعه نیست .[۹]  »

هیات رهبری اولیه جبهه ملی منتخب شورای مرکزی عبارت بودند از :دکتر کریم سنجابی، ادیب برومند، اصغر پارسا، دکتر غلامحسین صدیقی و دکتر یوسف جلالی موسوی و اصغر پارسا نیز در سمت سخنگوی جبهه ملی ایران انتخاب می گردد.[۲۷]

اما اختلافات در جبهه ملی ادامه یافت و دکتر صدیقی با ۶ نفر از اعضا (خاذنی، فرهنگ، کریم آبادی، کشاورز صدر و مولوی ‏) در سال بهمن ۱۳۵۸ از شورای مرکزی جبهه ملی و هیات رهبری استعفا می دهد . این انشعابات و خروج ها باعث میگردد که جبهه ملی که شدیدا از سوی حاکمیت تحت فشار بود دارای موقعیتی ضعیف گردد.

شورای مرکزی به دنبال خروج حزب ملت ایران واستعفای دکتر صدیقی و یارانش که به گروه بشارت موسوم شده بودند خود را ترمیم نموده و شورای مرکزی خود را به ۳۵ نفر ارتقا داد. در این دوران اعضای هیات رهبری عبارت بودند از:آقایان دکتر کریم سنجابی، ادیب برومند، اصغر پارسا، دکتر علی اردلان و دکتر یوسف جلالی موسوی . جبهه ملی هفت نفر را تحت عنوان هیات اجرایی به ریاست دکتر مسعود حجازی انتخاب می نماید و اصغر پارسا نیز به عنوان سخنگوی جبهه ملی و مدیر مسوول روزنامه پیام جبهه ملی ایران اعلام می گردد. هیئت اجرائیه جبهه ملی شامل :آقایان دکتر مهدی آذر، دکتر مسعود حجازی، دکتر پرویز ورجاوند، حاج قاسم لباسچی، مهدی غضنفری، علی ‏اکبر محمودیان و دکتر حسین موسویان بود. دکتر پرویز ورجاوند در هفته آخر اسفند ۵۹ از هیئت اجرائیه استعفاء داده بود و تا زمان بازداشت ‏در دی‌ماه سال ۶۰ در هیچیک از جلسات حاضر نمی‌شد.‏ این دو هیات مشترکا امور جبهه ملی را اداره می کردند .[۲۸] [۲۹]

صاحب امتیاز نشریه پیام جبهه ملی ایران ( ارگان رسمی جبهه ملی ) که هفته ای سه شماره منتشر می شد دکتر مهدی آذر وزیر فرهنگ، دکتر مصدق بود‏ واصغر پارسا مدیر مسوول روزنامه پیام جبهه ملی معرفی گردید.این نشریه در آن زمان به تیراژ در حدود ۲۰۰۰۰۰ نسخه در هر شماره رسیده بود که نشان از مقبولیت و حرفه ای بودن نوشتار ان داشت .

جبهه ملی و قانون اساسی

جبهه ملی ایران پس از خروج دکترکریم سنجابی و دکترعلی اردلان از هیات دولت بصورت محسوسی از رژیم حاکم فاصله گرفت و خط مشی انتقادی اصلاحی خود را ادامه داد و در مخالفت با قانون اساسی تهیه شده توسط مجلس خبرگان قانون اساسی اقدام به نشر بیانیه نمود در انتخابات مربوط به تایید قانون اساسی شرکت نکرد .[۳۰] [۳۱] همچنین در مورخ ۷/۹/۱۳۵۸ طی بیانیه ای جبهه ملی ایران نسبت به ایجاد زمینه برای سلطه استبداد در صورت اجرای قانون اساسی تهیه شده توسط مجلس خبرگان اعلام می نماید و مخالفت خود را با قانون اساسی اعلامی می دارند .[۳۲] حزب ایران به عنوان یکی از احزاب موثر جبهه ملی در مورخ ۶/۹/۱۳۵۸ ضمن رد نمودن قانون اساسی تهیه شده خواستار تحریم همه پرسی تصویب قانون اساسی تهیه شده توسط مجلس خبرگان را می نماید .[۳۳]

گروگانگیری و تسخیر سفارت امریکا

جبهه ملی با گروگانگیری و تسخیر سفارت مخالفت نمود و پس از نشر اسناد منصوب به سفارت آن را توطئه ای برای انحراف انقلاب و حذف نیروهای مخالف رژیم دانست .[۳۴]

درقسمت هایی از مقاله تحلیلی پیام جبهه ملی در شماره ۴۹ ملی مورخه پنجم بهمن ماه ۱۳۵۹ تحت عنوان "‌ آزادی گروگانها هدیه جمهوری اسلامی به ریگان "‌ آمده است:‌

« سرانجام دولت ایران آنچه را كه بر سر جیمی كارتر به صورت چماق كوفته بود بعنوان هدیه نخستین روز آغاز ریاست جمهوری به رونالد ریگان... تقدیم نمود... هر روز به افشارگری، به پخش شایعات پرداختند و تیرهای تهمت و افترا را بی دریغ و بدون فرصت و مجال دفاع به سی افراد پرتاب كردند... " تاریخ آینه ایران و آنچه از رهگذر این دروغها و فریبها نصیب مردم مظلوم ما خواهد شد نشان خواهد داد كه اشغال سفارت آمریكا و گرگانگیری جز یك خیانت و خیانت آشكار به انقلاب ایران و هدفهای مردم ایران نبود...  »

[۱۰]

در سال های بعد نیز جبهه ملی ایران همواره گروگانگیری و تسخیر سفارت امریکا در ایران را عملی نادرست دانسته و آن را دارای اثراتی زیانبار خوانده که غیر قابل جبران بوده است .[۳۵]

انتخابات اولین مجلس شورای ملی پس از انقلاب

اعضای جبهه ملی در اولین دوره انتخابات شورای ملی پس از انقلاب شرکت نمودند و برخی از انان که رای اورده بودند یا در مجلس اعتبارنامه هایشان مورد تصویب قرار نگرفت و یا انتخابات باطل شد و یااعتبارنامه هایشان از سوی وزیر کشور صادر نشد.

اعضای جبهه ملی که اعتبار نامه های آنان مورد تایید قرار نگرفت و یا انتخابات در حوزه آنان باطل شد عبارت بودند از : خسرو قشقایی حوزه شیراز - دکتراحمد مدنی حوزه کرمان - دکتر کریم سنجابی حوزه کرمانشاه - ابوالفضل قاسمی حوزه درگز [۳۶]

از میان افراد فوق خسرو قشقایی اعدام و دکتر مدنی، دکتر سنجابی و قاسمی مجبور به ترک ایران شدند .

همچنین دکتر احمد سلامتیان از حوزه اصفهان به نمایندگی اولین دوره مجلس شورا ملی پس از انقلاب انتخاب شد اما پس از وقایع سال ۱۳۶۰ و به دنبال صدور حکم ارتداد جبهه ملی و حمایت از دکتر بنی صدر و مخالفت با آیت الله خمینی مجبور به ترک ایران گردید .

اعتراض علیه لایحه قصاص و حکم ارتداد

پس از انقلاب، جبهه ملی در جهت برپایی یک نظام لیبرال دموکراسی گام بر می دارد، اما رویدادهایی که در سالهای پس از انقلاب رخ داد کاملا در تضاد با مشی و آرمان جبهه ملی قرار داشت. بسیاری از یاران سابق جبهه ملی در برابر آرمان های جبهه یعنی برقراری حکومت سکولار قرار گرفتند که از آن جمله می توان به داریوش فروهر، اعضای گروه متین دفتری، نهضت آزادی، و افرادی ماند مهندس سحابی و افرادی که اکنون به گروه ملی مذهبی معروفند نام برد. [۳۷]

این طرفداری از حکومت روحانیون دوره کوتاهی برای جداشدگان از جبهه ملی داشت زیرا پس از تضعیف تنها تشکل سکولار دموکرات دیگر به راحتی می توانستند نسبت به حذف رقیب خود اقدام نهایی را شروع نمایند.

این رویارویی هنگام تقدیم لایحه قصاص برگرفته از احکام شرع به مجلس به اوج خود رسید. در آن هنگام جبهه ملی در اعلامیه‌ای چنین عنوان کرد :

« ... هموطنان شرافتمند مردم غیور و آزادیخواه ایران ! در شرایطی كه همه آزادیهای فردی و اجتماعی توسط هیأت حاكمه مستبد و انحصارگر زیر پا نهاده شده و استقلال مملكت در معرض خطرات جدی قرار دارد... و بالاخره در شرایطی كه انقلاب بزرگ ملت را از كلیه هدفهای بنیادی خود منحرف كرده آندو از شما دعوت می‌كنیم كه ساعت ۴ بعد از ظهر روز دوشنبه بیست و پنجم خرداد ماه در گردهمایی و راهپیمایی جبهه ملی بانك اعتراض خود را به گوش جهانیان برسانیم"‌ [۳۸]  »

و مردم را به راهپیمایی بر ضد سیاستهای غیرانسانی حاکمیت دعوت نمود. راهپیمایی با استقبال مردم در روزهای پایانی خرداد ۱۳۶۰ انجام شد که با درگیری‌هایی همراه بود. از صبح روز راهپیمایی آیت‌الله خمینی در برابر آن موضع گرفت و سران جبهه ملی را با فتوای بی‌سابقه به ارتداد محکوم ساخت[۳۹] حکمی که حتی در مورد کمونیست‌ها و گروه های ماتریالیست هم صادر نشده بود. پس از این حکم رهبران و اعضای جبهه ملی سالها زیر بدترین فشارها، توهین‌ها و شکنجه‌ها قرار گرفتند.

متن سخنان آیت الله روح الله خمینی در مورد جبهه ملی در ۲۵ خرداد ۱۳۶۰:

« «من مى‏خواهم ببینم که این راهپیمایى که امروز اعلام شده است، اساس این راهپیمایى چه هست. من دو تا اعلامیه از «جبهه ملى»، که دعوت به راهپیمایى کرده است، دیدم. در یکى از این دو اعلامیه، جز انگیزه‏اى که براى راهپیمایى قرار داده‏اند، لایحه «قصاص» است. یعنى مردم ایران را دعوت کردند که مقابل لایحه قصاص بایستند. در اعلامیه دیگرى که منتشر کرده بودند تعبیر این بود که «لایحه غیر انسانى»! ملت مسلمان را دعوت مى‏کنند که در مقابل لایحه قصاص راهپیمایى کنند، یعنى چه؟ یعنى در مقابل نص قرآن کریم راهپیمایى کنند! شما را دعوت به قیام و استقامت و راهپیمایى مى‏کنند در مقابل قرآن کریم. نص قرآن کریم.»

امام همچنین ادامه دادند:«آقایان تمام تکلیف ها را به جا آوردند و عمل کردند، فقط یک تکلیف مانده و آن جمهورى اسلامى را به هم زدن؟! تمام تکلیف هایى که بر ما و شما متوجه است، چه از قشر نویسندگان و روشنفکران و جبهه‏ها و نهضت‌ها و سایرین، تمام تکالیف فقط منحصر به این شده است که این جمهورى اسلامى را در خارج از کشورطور دیگرى که هست نمایش بدهید ومردم را دعوت کنید که بر خلاف جمهورى اسلامى شورش کنند؟! دیگر همه چیز درست شده است، فقط این یکى مانده؟! ... من باید متأسف باشم، من باید بسیار متأسف باشم، از اینکه غیب نمى‏دانم! نمى‏دانستم در چنته اینها چه هست. من بعضى از اینها را مى‏پذیرفتم؛ به ایشان هم محبت مى‏کردم؛ لیکن نمى‏دانستم که اینها بر ضد قرآن هم قیام مى‏کنند.» امام در نهایت تصریح کردند:«اینها مرتدند. جبهه ملی از امروز محکوم به ارتداد است. بله، جبهه ملی هم ممکن است بگویند که ما این اعلامیه را نداده ایم. اگر آمدند در رادیو امروز بعد از ظهر آمدند در رادیو اعلام کردند به اینکه این اعلامیه ای که حکم ضروری مسلمین، جمیع مسلمین، را غیر انسانی خوانده، این اطلاعیه از ما نبوده؛ اگر اینها اعلام کنند که از ما نبوده، از آنها هم ما می‌پذیریم.

 »

[۱۱]

اتهام ارتداد تا کنون نیز در تمامی بازجویی در مورد افرادی که ارتباط خود را با جبهه ملی ایران تکذیب و از عضویت در آن اعلام انزجار و کنار گیری نکنند پا برجا بود و در کیفر خواست بیان میگردد.

دکتر مهدی مویدزاده عضو هیات اجرایی که در ان سال ها مسوول سازمان جوانان بوده در جزوه جبهه ملی ایران در دهه ۶۰ در این مورد چنین می نویسد:

« بنا برآن بود که در صورت اجتماع در میدان فردوسی سخنران اصلی آقای دکتر سنجابی باشد و در پایان قطعنامه ‏بوسیله آقای دکتر حسین موسویان عضو هیئت اجرائیه و مسئول تدارکات میتینگ خوانده شود و سپس جمعیت با ‏تکرار شعارهای از پیش تنظیم و تصویب شده بسوی دانشگاه تهران برود و در آنجا تظاهرات خاتمه یابد. از بامداد ‏روز بیست‌وپنجم گروه گروه ازعلاقمندان به جبهه ملی بسوی میدان فردوسی بحرکت درآمدند واز طرف دیگر همه ‏نیروهای کمیته‌ها و افراد مسلح معروف به حزب اللهی مراکز مختلف تهران را در کنترل خود گرفتند و با شدت ‏هرچه تمامتر افرادی را که عازم خیابانهای منتهی به میدان فردوسی بود مورد ضرب وشتم قرار می‌دادند. صدها ‏نفر بازداشت و بیمارستانها مملو از مجروحین بود. خبرگزاریهای جهانی اجتماع کنندگان در مرکز تهران و بازار ‏را بیش از یک میلیون گزارش کردند. آقای رفسنجانی در خاطرات خود می نویسد که فقط حزب اللهی‌ها که برای ‏سرکوب ملیگرا‌ها آمده بودند پانصد هزار تن می‌شدند. میدان فردوسی صحنه جنگ وگریز بود هواداران واعضاء ‏جبهه ملی که توانسته بودند بمیدان برسند با گروهی به رهبری آقای‌هادی غفاری، روحانی مشهور وقاضی خشن ‏دادگاههای انقلاب مواجه شدند. او در حالیکه سلاح گرمی برشال کمر خود داشت با ماشین ژیانی بمیدان فردوسی ‏آمد. و بر بالای سکوئی ایستاد و به حمله برشرکت کنندگان درتظاهرات جبهه ملی فرمان می‌داد و مکرر بر ارتداد ‏جبهه ملی حکم می‌راند. بسیاری از جوانان و دانشجویان وابسته به جبهه ملی که مسئولیت انتظامات را در صورت ‏برگزاری تظاهرات داشتند از سوی اطرافیان‌هادی غفاری مورد بازرسی بدنی قرار گرفته درصورت کوچکترین ‏تردید بشدت کتک می‌خوردند و توسط چند مامور با لباس شخصی به محلی که کمیته در انتهای خیابان فردوسی ‏آماده کرده بود منتقل و پس از اذیت و آزار بسیار به بازداشتگاهها فرستاده می‌شدند. شامگاه بیست وپنجم خرداد کم ‏نبودند خانواده‌هایی که بعلت بخانه نیامدن فرزندانشان دربدر سرگردان بودند و کسی پاسخگوی آنان نبود. ‏  »

جبهه ملی در دهه شصت

پس از رژیم اقدام به دستگیری سران و مسوولین جبهه ملی می نماید و طی یک سال اکثریت اعضای هیات اجرایی و هیات رهبری و شورای مرکزی جبهه ملی را دستگیر می کند و سایر اعضا نیز مجبور به زندگی مخفی و یا ترک ایران می شوند . در گزارش در دهه ۶۰ چه گذشت در این مورد چنین امده است :

« شخصیت های ملی و رهبرانی که ناچار به ترک ایران شدند

در سال ۱۳۶۰عده ای از اعضاء شورای جبهه ملی و مسئولین آن بازداشت شدند. در اوضاع ویژه ای که برجامعه حاکم بود دستگیری ها ادامه داشت. تنی چند از رهبران طراز اول جبهه ملی مانند دکتر سنجابی –دکتر آذر – دکتر حجازی ـ قاسم لباسچی و اصغرپارسا که زندگی مخفی را برگزیده بودند هر روز احتمال گرفتار شدن آنان وجود داشت.

عده ای هم به زندان افتاده بودند که نامهای برخی از آنان چنین بود: علی اردلان عضو هیئت رهبری، منوچهر اطمینانی ازسازمان اصناف، هوشنگ اعتصامی فر از کارگران، فرهاد اعرابی ازکرج، حسین بیک زاده از اصناف کرج، ابوالفضل قاسمی دبیرکل حزب ایران که قبل از ۲۵ خرداد بازداشت شده بود. عباس عابدی تجریشی دبیر دبیرستانها و عضو کمیته شمیران. محمد شاهدی ازسازمان کارمندان.فرهاد بیشه ای از سازمان جوانان . حسن خرمشاهی مسئول کمیته اصناف و عضوشورای مرکزی جبهه ملی (او اولین فردی بود که روز ۲۷خرداد در میدان انقلاب بازداشت گردید). مهدی غضنفری از اصناف و عضو هیئت اجرائیه جبهه ملی، صادق طوسی از اصناف، علیقلی سوزنی از بازار، اسدالله مبشری عضو شورای مرکزی جبهه ملی، سرهنگ بازنشسته ناصر مجللی عضو شورای مرکزی جبهه ملی، حسین نایب حسینی ازکمیته اصناف، محمد یگانه مسئول کمیته کن و از اصناف، صمد ملکی ازکارمندان، کریم دستمالچی از بازار، دکتر پرویز ورجاوند عضوشورای مرکزی و هیئت اجرائی؛ یادآوری می شود که درهمان روز ۲۵ خرداد ۶۰ صدها نفر از اعضاء و طرفداران جبهه ملی درکوچه و خیابان و بازار دستگیر شدند. زندانیان جبهه ملی محدود به نامبردگان نبودند و در شهرستانها هم گرو ه کثیری در زندان بسر می بردند، و با پژوهشهایی که در جریان است امید می رود که لیست اسامی همه زندانیان جبهه ملی در دهه شصت پیوست این گزارش گردد. درسالهای بعد (تاپایان سال۶۳) دستگیریها ادامه یافت و آقایان دکتر کریم سنجابی و دکتر مهدی آذر و قاسم لباسچی، مهندس مهدی مقدس زاده، و دکتر احمد مدنی ناچار به مهاجرت از ایران شدند. آقایان اصغر پارسا و دکتر مسعود حجازی نیز دستگیر گردیدند. [۱۲]

 »

با وجود تمامی فشار ها و دستگیری های افراد و اعضای جبهه ملی در دههه ۶۰ فعالیت جبهه ملی هرگز تعطیل نشد در دهه ۶۰ سازمان های جبهه ملی ایران تحت هدایت دکتر مهدی مویدزاده( نماینده منتخب شورای رهبری و شورای اجرائی ) بصورت غیر علنی و مخفی فعالیت نموده و همچنین ارتباط بااعضا حفظ گردید اما به دلیل فشار های وارده جبهه ملی قادر به فعالیت های دارای نمود خارجی نبود . [۴۰] جبهه ملی که هجوم حکومت و تعطیلی خود را قطعی می دانست در بیست و چهارم خرداد شصت در جلسه مشترک هیئت‌های رهبری و اجرائی جبهه ملی ایران تمامی اختیارات سیاسی و تشکیلاتی جبهه ملی را به اصغر پارسا، قائم مقام هیئت رهبری و دکتر مسعود حجازی، ‏قائم مقام هیئت اجرائیه تفویض می نماید تا ضمن حذف تشکیلات و ساختار جبهه ملی در برابر سرکوبی که در راه بود راهکاری اندیشیده شود.[۴۱]

متن جزوه جبهه ملی ایران در دهه 60

در مورد فعالیت های دهه شصت جبهه ملی منبع مستقلی وجود ندارد دکتر سید حسین موسویان رییس هیات اجرایی و مسوول تشکیلات جبهه ملی در نامه سرگشاده خود به شورای مرکزی در مورد فعالیت های علنی و اخرین نشست شورای مرکزی در دهه ۶۰ چنین می نویسد:

« ... در تابستان سال ۶۴ اعضای باقیمانده شورای مرکزی در جلسه ای که به دعوت آقای دانشپور نایب رئیس شورا و ‏در منزل آقای حسین شاه حسینی تشکیل گردید گرد هم آمدند و پس از بحث و گفتگوی طولانی به این جمع ‏بندی رسیدند که جبهه ملی در آن شرایط که کشور درگیر جنگ گسترده با دشمن تجاوزگر خارجی است باید فقط ‏به کار تشکیلاتی خود ادامه دهد و تا پایان یافتن جنگ برای شروع کار سیاسی منتظر بماند. ‏[۴۲]  »

جبهه ملی پنجم

در حال حاضر جبهه ملی ایران درداخل کشور به ریاست ادیب برومند فعالیت دارد . جبهه ملی پنجم به دعوت ادیب برومند از سال ۱۳۷۳ مجدداً فعالیت خود را آغاز نمود .ادیب برومند به دنبال چندین ماه فعالیت برای تشکیل جلسه شورای مرکزی جبهه ملی و علی رغم احضار مکرر به وزارت اطلاعات جهت عدم برگزاری جلسه، سرانجام اعضا و افراد باقی مانده از جبهه ملی چهارم را جهت تشکیل جلسه شورای مرکزی دعوت نموده و رسما اغاز فعالیت های مجدد جبهه ملی را اعلام نمود .اعضای شورای مرکزی در زمان آغاز فعالیت های علنی جبهه ملی ( پنجم) ۱۲ نفر به شرح زیر بودند: ادیب برومند، دکتر علی اردلان، پرویز ورجاوند ناصری، دکتر سید حسین موسویان، حسین شاه حسینی، حسن لباسچی، دکتر مهدی مویدزاده، غلامرضا رحیم، منوچهرملک قاسمی، فرشید افشار، حسن خرمشاهی، اصغر فنی پور.

پس از گفتگوهای مفصل مقرر گردید که برای اداره امور جبهه ملی ۲ نفر از اعضای باقی مانده هیات رهبری ادیب برومند و دکتر علی اردلان، ۲ نفر از اعضای هیات اجرایی دکتر پرویز ورجاوند ناصری و دکتر سید حسین موسویان و ۲ نفر از شورای مرکزی حسین شاه حسینی و حسن لباسچی هیات اجرایی را بصورت مشترک تشکیل دهند .[۴۳]

اندکی بعد مطابق با ساختاراساسنامه سال ۱۳۵۸ شورای مرکزی جبهه ملی اقدام به انتخاب هیات رهبری جبهه ملی شامل:استاد ادیب برومند، مهندس نظام الدین موحد، دکتر علی اردلان و هیات اجرایی شامل: دکتر پرویز ورجاوند ناصری، دکتر سید حسین موسویان، دکتر مسعود حجازی، غلامرضا رحیم و حسن لباسچی نمود. درهیات اجرایی دکتر موسویان مسوول تشکیلات، دکتر ورجاوند سخنگوی جبهه ملی و دکتر حجازی رییس هیات اجرایی گردیدند. [۴۴] [۴۵][۴۶]

جبهه ملی و فعالیت های سیاسی در دهه 70

انتخابات مجلس پنجم

جبهه ملی پنجم در سال ۱۳۷۴ در نخستین مواجهه خود با انتخابات طی بیانیه ای خواستار آزادی احزاب -آزادی بیان و ازادی مطبوعات مخالف را پیش شرط های برگزاری انتخابات دانست و خواستار تحقق یافتن ان از سوی رژیم جمهوری اسلامی ایران در جهت برگزاری یک انتخابات سالم و آزاد گردید . شروط جبهه ملی ایران برای شرکت در انتخابات دوره پنجم مجلس شورای اسلامی  :

 • آزادی احزاب و جمعیت ها
 • آزادی مطبوعات موافق و مخالف
 • آزادی سخنرانی در انجمن ها و مجامع عمومی مانند پارک ها
 • آزادی پخش اطلاعیه و اوراق انتخاباتی و عکس نامزد ها
 • آزادی استفاده از بلندگوهای متحرک
 • امنیت برای حضور در پای صندوق رای گیری
 • تشکیل انجمنهای اصلی و فرعی نظارت از معتمدان محلی غیر وابسته به حکومت [۴۷] [۴۸]

سپس جبهه ملی در بیانیه های آبان ماه ۱۳۷۴ و سوم دی ماه ۱۳۷۴ نیز به دلیل عدم تحقق شروط ذکر شده امکان برگزاری یک انتخابات ازاد را منتفی دانست و اعلام نمود که در انتخابات مجلس شورای اسلامی دوره پنجم شرکت نمی کند و به همین علت هیچیک از اعضای جبهه ملی برای انتخابات ثبت نام نمی کنند .[۴۹] [۵۰] جبهه ملی مجددا در بیانیه ای انتخابات مجلس شورای اسلامی دوره پنجم را تحریم کرده و اعلام نمود که نه تنها در این انتخابات شرکت نمی کند بلکه هیچ کدام از کاندیدا ها نیزمورد تایید جبهه ملی ایران نمی باشند .[۵۱]

انتخابات ریاست جمهوری دوره هفتم

جبهه ملی درراستای سیاست انتقادی در انتخابات ریاست جمهوری ۱۳۷۶ نیز شرکت نکرد اما پس از آن با نوشتن نامه و نشر بیانیه خواسته های خود را بصورت شفاف با رییس جمهور منتخب یعنی سید محمد خاتمی در میان گذاشت .در بهمن ۱۳۷۶ شورای مرکزی جبهه ملی طی یک نامه گشاده خواستار استقرار حکومت قانون، اصلاح قوانی حتی قانون اساسی در جهت استقرار حاکمیت ملی، صراحت و صداقت با مردم و گزارش امور به آنان، تامین آزادی بیان و نشر عقاید و افکار و آزادی های سیاسی و اجتماعی مبارزه با سانسور، اصلاح قوانین دادگاه ها، تصویب قوانین حمایتی از حقوق و موقعیت زنان و اصلاحات در وزارتخانه ها می گردد .در این بیانیه ۱۲ صفحه ای جبهه ملی در ۹ بند به شرح مشکلات و راه کارهای ان می پردازد و در زمینه اقتصاد، سیاست خارجی نیروهای انتظامی و امنیتی، رادیو وتلویزیون، آزادی احزاب و ... نظرات خود را بیان می کند . [۵۲]

انتخابات مجلس دوره ششم

اما جبهه ملی در انتخابات مجلس شورای اسلامی ( دوره ششم ) ۱۳۷۸ روشی متفاوت را درپیش می گیرد و با شعار همه جا - یک نفر- یک رای - یک قدم خواستار حضور مردم در پای صندوق های رای می گردد اگرچه خودش برای این انتخابات نامزدی را اعلام نمی کند .[۵۳][۵۴]

ترمیم شورا و تغییرات در هیات رهبری و هیات اجرایی

جبهه ملی در سال های پایانی دهه ۷۰ با درگذشت دکتر علی اردلان، حسن خیاط زاده، دکتر ایرج وامقی و از دست دادن نفراتش نیاز به ترمیم در شورای مرکزی را حس کرده و طی ۲ جلسه در مورخ های ۲۶ و ۲۷ آبان ماه ۱۳۷۹ که به ترتیب در منزل حسین شاه حسینی و دکتر علی اردلان برگزار می گردد، آقایان دکتر داوود هرمیداس باوند، مهندس کوروش زعیم(زعیمی )، مهندس مرتضی بدیعی ، ابوالفضل میر شهشهانی، غلامحسین خیر ، را به سمت عضویت در شورای مرکزی انتخاب می کند .به این ترتیب نفرات شورای مرکزی به ۲۷ نفر ارتقاء می یابد. [۵۵] مدتی پس از این ترمیم انتخابات شورای رهبری، هیات ریسه شورای مرکزی، و هیات اجرایی برگزار می گردد که در انتخابت جدید اعضای هیات رهبری به شرح زیر انتخاب می شوند : ادیب برومند، دکتر پرویز ورجاوند، مهندس نظام الدین موحد، دکتر داوود هرمیداس باوند، عباس امیر انتظام هیات اجرایی : دکتر مسعود حجازی، دکترمهدی موید زاده، رحیم، حسن خرمشاهی، مهندس کوروش زعیم، دکتر سید حسین موسویان ،

پلنوم الله‌یار صالح

[۵۶]

چبهه ملی ایران در سال ۱۳۸۲ توانست پلنوم خود را تحت عنوان عنوان پلنوم شادروان الله‌یار صالح برگزار نماید. در این پلنوم اساس نامه جدید جبهه ملی ایران، اصول ۷ گانه، خط مشی جبهه ملی مشخص گردید. برای برگزاری این انتخابات هیأتی مرکب از حسین راضی، حسین شاه حسینی و دکتر خسرو سعیدی از سوی اعضای شورای مرکزی انتخاب شدند تا مقدمات برگزاری پلنوم را فراهم آورند. پس از نزدیک به یک سال تلاش، سرانجام در ۲ آبان ۱۳۸۲ پلنوم الله‌یار صالح با حضور ۸۶ نفر از منتخبین برگزار می گردد. پلنوم توسط ادیب برومند رییس شورای مرکزی افتتاح گردید. ریاست سنی جلسه بر عهده حسن شهیدی قرار داشت که با توجه به عدم حضور ایشان مهندس نظام الدّین موحّد به اتفاق جوان ترین افراد حاضر در جلسه یعنی احمد عبدالحسنیان و رامین ناصح مسئولیت اداره جلسه تا برگزاری انتخابات هیأت رییسه رابرعهده گرفتند. در انتخابات هیأت رییسه ادیب برومند به سمت رییس و مهندس موحد نایب رییس اول و تیمسار ناصر فربد به سمت نایب رییس دوم انتخاب شدند و خانم فرشید افشار و دکتر عباسعلی صحافیان به سمت منشی های جلسه انتخاب گردیدند. دراین پلنوم دکتر حسین موسویان رییس هیأت اجرایی و تشکیلات گزارشی از روند فعالیت های جبهه ملی در چند سال اخیر داد و سپس مشترکین در پلنوم در مورد مسایل گوناگون نظرات خود رابیان کردند.

در انتهای برای سه کمسیون بازنگری در منشور، بازنگری در اساسنامه و تدوین بیانیه سیاسی پلنوم رای گیری به عمل آمد که در کمسیون بازنگری در منشور (پرویز ورجاوند، داوود هرمیداس باوند، ادیب برومند، هرمز ممیزی، منوچهر ملک قاسمی)؛ کمسیون بازنگری در اساسنامه (ادیب برومند، سید حسین موسویان، محسن فرشاد، مهندس موحد، کوروش زعیمی) و کمسیون تدوین بیانیه سیاسی پلنوم (اديب برومند، دکتر باوند، دکتر محسن فرشاد، مهندس موحد، دکتر ورجاوند) انتخاب شدند. پس از ان برای عضویت در شورای مرکزی رای گیری شد که از میان داوطلبان ترتیب آرای مأخوذه به این شرح بود:

 1. داوود هرميداس باوند
 2. مهندس نظام الدین موحد
 3. اديب برومند
 4. علی رشیدی
 5. مه‌لقا اردلان
 6. پرویز ورجاوند (ناصری) ‏
 7. حسين شاه حسيني
 8. خسرو سعیدی ‏
 9. پریچهر مبشری
 10. عباس امیر انتظام
 11. سيد حسين موسويان
 12. هرمز مميزی
 13. ناصر فربد
 14. فرشید افشار
 15. باقر قدیری اصلی
 16. منوچهر ملک قاسمی
 17. مرتضی بدیعی
 18. محسن فرشاد
 19. جمال درودی
 20. غلامرضارحیم
 21. حسین راضی
 22. حسن خرمشاهی
 23. مهدي مؤيدزاده
 24. علی اکبر نقی پور
 25. پرویز دبیری
 26. حسن قديانی
 27. رامین ناصح
 28. عباسعلی صحافیان
 29. حسن شهیدی
 30. اصغر فني پور
 31. جهانشاه برومند
 32. عيسي حاتمی
 33. اسماعیل حاجی قاسمعلی
 34. كورش زعيمی
 35. ابوالفضل نیماوری
 36. محمّدحسین عزت زاده ‏

شورای مرکزی در اولین جلسه خود پس از تشکیل ادیب برومند را به سمت رییس و منوچهر ملک قاسمی را به سمت نایب رییس نخست و حسین شاه حسینی را به سمت نایب رییس دوم انتخاب نمود و همچنین فرشید افشار و حسین عزت زاده به سمت منشی جلسات انتخاب شدند . شورای مرکزی هیات رهبری جبهه ملی را به شمول ادیب برومند (رییس هیات رهبری)، عباس امیرانتظام، داوودهرمیداس باوند، پرویز ورجاوند (سخنگو)، نظام الدین موحد ،تیمسار ناصر فربد انتخاب نمود.

اعضای هیات اجرائی منتخب شورا عبارت بودند از: سید حسین موسویان، مهدی مؤید زاده، کوروش زعیم، خسرو سعیدی، مه لقا اردلان، اصغر فنی پور، غلامرضارحیم.

ترکیب فعلی سازمانی جبهه ملی ایران

جبهه ملی پنجم اکنون دارای یک هیأت رهبری چهار نفره شامل ( ادیب برومند، دکتر داوود هرمیداس باوند، تیمسار ناصر فربد، دکتر علی رشیدی) می‌باشد. در انتخابات نخستین شادروانان دکتر ورجاوند و مهندس موحد در هیأت رهبری عضویت داشتند[۵۷]. پس از درگذشت دکتر ورجاوند، دکتر باوند به سمت سخنگویی جبهه ملی ایران انتخاب شدند.

مهندس عباس امیر انتظام نیز در جلسات هیأت رهبری به عنوان مشاور حضور می یابند. ایشان در جریان پلنوم ۱۳۸۲ به عضویت شورای مرکزی و پس ازآن به عضویت هیأت رهبری انتخاب شدند؛ اما به دلیل برخی از از مشکلات ناشی از بیماری، با محدود کردن فعالیت های خویش به عنوان مشاور جبهه ملی فعالیت خود را ادامه دادند. مهندس عباس امیر انتظام در بیانیه ای در سال ۱۳۸۸ اعلام نمودند که در هیچ گونه حزب و گروهی عضویت ندارند.[۵۸]

جبهه ملی دارای یک هیأت اجرائیه ۴ نفره به ریاست دکتر حسین موسویان است. که دکتر مهدی موید زاده ، اصغر فنی پور ، دکتر خسرو سعیدی و دکتر سید حسین موسویان اعضای این هیات را تشکیل می دهند . در حال حاضر جبهه ملی ایران در حال حاضر دارای شانزده سازمان وابسته در داخل کشور می‌باشد که مهمترین انان عبارتند از: سازمان مهندسان؛ سازمان پزشکان؛ سازمان زنان؛ سازمان جوانان؛ سازمان دانشجویان و ....

نگارخانه جبهه ملی ایران

جلسه عمومی جبهه ملی ایران نوروز 1388 - سرای استادادیب برومند
جلسه عمومی جبهه ملی ایران نوروز 1388 - سرای استادادیب برومند
جلسه عمومی جبهه ملی ایران نوروز 1388 - سرای مهندس کوروش زعیمی

اعضای حاضر در شورای مرکزی ایران در سال 1390

اعضاي شورای مركزی جبهه ملی: اديب برومند؛ ابوالفضل نیماوری؛ اصغر فني پور؛ پریچهر مبشری؛ ناصر فربد؛ جمال درودي؛ جواد شرف الدین؛ اسماعیل حاج قاسمعلي؛ حسن قدياني؛ حسين شاه حسيني؛ مه‌لقا اردلان؛ فرشید افشار؛ جهانشاه برومند؛ سيد حسين موسويان؛ شاهين سپنتا؛ حسن شهیدی؛ علی رشیدی؛ محسن فرشاد؛ محمد صادق مسرت؛ مهدي مؤيدزاده؛ داوود هرميداس باوند؛ باقر قدیری اصلی؛ خسرو سعیدی؛ ضیا مصباح؛ عيسي حاتمي؛ منوچهر ملک قاسمی؛ محمّدحسین عزت زاده؛ كورش زعيمی؛ مرتضی بدیعی؛ هرمز مميزی (همچنین مهندس نظام الدین موحد، دکتر پرویز ورجاوند(ناصری)، حسین راضی، غلامرضارحیم از اعضایی بودند که در پلنوم اللهیار صالح ۱۳۸۲ به سمت عضویت در شورای مرکزی انتخاب شدند و پیش از سال ۱۳۹۰ فوت نمودند .)

در سال ۱۳۸۸ برای برگزاری پلنوم جبهه ملی، انتخابات داخلی سازمان ها برگزار شد و نزدیک به ۱۰۰ نفر از اعضای سازمان ها جهت شرکت در گنگره جبهه ملی انتخاب شدند ولی با ممانعت وزارت اطلاعات این کنگره برگزار نگردید .

ترمیم شورای مرکزی جبهه ملی ایران

در۲۸مهرماه ۱۳۹۰ سرانجام شورای مرکزی جبهه ملی ایران بر اساس اساسنامه خود اقدام به ترمیم شورای مرکزی نمود و آقایان دکتر پوریا میر مطهری ، دکترنصراله جمشیدی، دکتر جمشیدوحیدا، جمشیدمیرعمادی، محمدملک خانی، محمد اولیائی فرد و مهندسعلی محمدی از اعضای سازمان های جبهه ملی ایران را به عضویت در شورای مرکزی جبهه ملی ایران انتخاب نمودند .[۵۹]

اصول هفت گانه جبهه ملی ایران

اصل یکم: حفظ تمامیت ارضی، استقرار حاکمیت ملی و استقلال سیاسی برخاسته از اراده عمومی ملت ایران در نظام جمهوری مبتنی بر اصول دموکراسی، حقوق بشر و حاکمیت قانون.

اصل دوم: تاکید بر تامین و حفظ حقوق و آزادی های اساسی مردم ایران به ویژه آزادی حزب ها، انتخابات و مطبوعات و برابری حقوق زن و مرد و مبارزه با هرگونه تجاوز به حقوق بشر.

اصل سوم: جبهه ملی ایران برای حفظ احترام به دین مبین اسلام، و همچنین فراهم شدن امکان بهره گیری از تمامی توان ملی و مردمی، بر اصل جدایی دین از حکومت تاکید می کند.

اصل چهارم: استقرار عدالت اجتماعی و بالا بردن سطح رفاه عمومی بر اساس جهان بینی علمی، رشد تولید، افزایش اشتغال و توزیع عادلانه درآمد ملی.

اصل پنجم: احترام به حقوق شهروندی برابر و اعتقادات دینی و آداب و رسوم و زبانها و گویش های تمامی مردم سرزمین ایران.

اصل ششم: تقویت و پاسداری و گسترش زبان ملی و مشترک فارسی و فرهنگ و هنرهای ملی ایران.

اصل هفتم: اتخاذ سیاست خارجی مستقل ایرانی بر پایه حفظ مصالح و منافع ملی و حفظ تمامیت ارضی کشور، پشتیبانی از اصول و هدفهای منشور ملل متحد، دوستی واحترام متقابل با همه ملت ها و کشورها بویژه کشورهای منطقه و مبارزه با هرگونه تروریسم فردی، گروهی و دولتی.[۶۰]

جبهه ملی در خارج از کشور

در چند سال اخیر سازمان‌های متعددی به نام جبهه ملی به مناسبت‌های گوناگون سیاسی و اجتماعی اعلامیه‌هائی منتشر کرده‌اند. هم اکنون نیز سازمان‌های متعددی در خارج از کشور خود را به نوعی ادامه دهنده جبهه ملی ایران می‌دانند برخی از انان زیر نام «ملیون» با هم متحد بوده و برخی دیگر نیز تحت عنوان جبهه ملی ایران در خارج از کشور مانند جبهه ملی ایران درآمریکا فعال می باشند .[۶۱] بعضی از این سازمان‌ها وب‌گاه‌هایی رسمی دارند و نشریات منظمی انتشار می‌دهند که یکی از منسجم ترین آنها هیات اجرائی سازمانهای جبهه ملی ایران در خارج از کشور به رهبری مهندس کامبیز قائم مقام ـ مهندس بهمن مبشری - دکتر همایون مهمنش می باشند که نماینده سازمان های خارجی جبهه ملی ایران محسوب می گردند.[۶۲]

تشکیل گروه های مختلف تحت عنوان نام جبهه ملی که برخی از انان تحت این نام مواضعی مخالف با اهداف جبهه ملی را بیان داشته بودند جبهه ملی را واداشت که در زمان های گوناگون و طی بیانیه های مختلف اعلام نماید هیچگونه همبستگی و پیوندی با سازمان ها و گروه ها و دسته جاتی که در خارج از کشور به نام جبهه ملی تشکیل می شوند، ندارد و اساسااین جبهه در خارج از کشور فاقد نماینده و تشکیلات می باشد در این مورد در ۲۸ شهریور ماه ۱۳۷۸ در بیانیه ای که توسط هیات رهبری نشر یافته بود چنین می خوانیم :

« ... هر چند گاهی افرادی در خارج کشور تصمیم به تشکیل یک سازمان سیاسی می گیرند، بدون سابقه شناسایی و ارتباط با جبهه مل ایران سازمان خود را با خط مشی و هدفهایی که ناسازگار با اهداف ومبارزات قانونی این جبهه می باشد به نام جبهه ملی ایران اعلام میدارند از این برای اگاهی عموم لازم گردید خاطر نشان شود که این نوع سازمان ها هیچ گونه همبستگی و پیوندی با جبهه ملی ندارند و اساسا جبهه ملی در خارج کشور نمایندگی و تشکیلاتی ندارد ... [۶۳]  »

به دنبال برخی از اظهار نظر ها و مسایل پیش امده مجددا در دی ماه سال ۱۳۸۹ اعلام اعلام شد که جبهه ملی ایران دارای نماینده و یا سخنگو و منبع خبری خاصی در خارج از کشور نمی باشد .[۶۴]

ادیب برومند رییس هیات رهبری جبهه ملی ایران در مورد سازمان های جبهه ملی ایران در خارج از کشور نظر رسمی جبهه ملی را به این شرح بیان می دارد :

« جبهه ملی ایران خود در خارج از کشور هیچ تشکیلاتی ندارد، ولی هواداران جبهه در کشورهای مختلف به تشکیل سازمان هایی به نام جبهه ملی دست زده اند که چون ما در تهران هیچ گونه وسیله ای برای شناسایی و کنترل سازمانی آنان نداریم، نمی توانیم رابطه تشکیلاتی با آنها برقرار کنیم. در هر حال، ما از همه سازمان هایی که در خارج از کشور به نام جبهه ملی ایران فعالیت می کنند انتظار داریم که منشور جبهه ملی ایران را سرلوحه اقدامات خود قرار دهند و مواضع و سیاستگذاری های خود را در راستای مواضع و سیاستگذاری های جبهه ملی ایران در تهران انجام دهند.  »

[۶۵] [۱۳]

شخصیت‌ها

جستارهای وابسته

پانویس

 1. حزب پان ایرانیسم - به روایت اسناد- شهلا بختیاری -- مرکز اسناد انقلاب اسلامی ۱۳۸۵
 2. ناسیونالیسم در ایران -ریچارد کاتم -انتشارات کویر مترجم احمد تدین
 3. Iran National Front
 4. Iran National Front
 5. اسناد نهضت مقامت ملی - انتشارت نهضت آزادی - بدون تاریخ - جلد ۱ الی ۵
 6. اسناد نهضت مقامت ملی - انتشارت نهضت آزادی - بدون تاریخ - جلد ۱ الی ۵
 7. اسناد نهضت مقامت ملی - انتشارت نهضت آزادی - بدون تاریخ - جلد ۱ الی ۵
 8. فرزند خصال خویشتن - خاطرات اصغر پارسا - نشر نی - ۱۳۸۸
 9. چهاردهم مرداد، سالگرد انقلاب مشروطه
 10. بیانیه جبهه ملی ایران- اروپا به‌مناسبت ۲۲ بهمن
 11. جبهه ملی ایران به روایت ساواک -مرکز بررسی تاریخی اسناد -ص 237 - ISBN964-5798-11-6
 12. جبهه ملی ایران به روایت ساواک - مرکز اسناد تاریخی - 1379 - ISBN964-5798-11-6
 13. علی کریمی مله ، «تاریخ چهل سالة جبهة ملی »، فصلنامة ۱۵ خرداد، ش ۲۱ (بهار ۱۳۷۵‏)‎
 14. حزب ایران به روایت اسناد ساواک - ص۳۸۹-مرکز اسناد انقلاب اسلامی - سیاوش یاری۱۳۸۴
 15. خاطرات دکتر سنجابی - تاریخ شفاهی هارواد -امید ها و ناامیدی ها
 16. امیدها و ناامیدی ها - تاریخ شفاهی ماروارد - دکتر کریم سنجابی
 17. ۳۷ سال پس از ۳۷ روز -- دکتر شاپور بختیار - فرانسه
 18. یک رنگی -- شاپور بختیار به اهتمام مهشید امیر شاه
 19. در راه انقلاب و ماموریت دشوار من در فرانسه -- دکتر اسدالله مبشری - نشر دهخدا - ۱۳۶۲
 20. راه انقلاب و ماموریت دشوار من در فرانسه -- دکتر اسدالله مبشری - نشر دهخدا - ۱۳۶۲
 21. یک رنگی -- شاپور بختیار به اهتمام مهشید امیر شاه
 22. روزنامه کیهان مورخ ۱۳۵۷/۱۰/۱۶
 23. بیانیه جبهه ملی ایران ۹ دى ۱۳۵۷ درخصوص دکتر شاپور بختیار و پذیرش نخست وزیری توسط ایشان - ۱۳۵۷
 24. امید ها و ناامیدی ها - خاطرات دکتر سنجابی -تاریخ شفاهی هاروارد
 25. امید ها و ناامیدی ها - خاطرات دکتر سنجابی -تاریخ شفاهی هاروارد - نوار ۲۶
 26. همه هستی من نثار ایران -ص۴۸-چاپخش- ۱۳۷۲- گرداوری پرویز ورجاوند
 27. زندگی نامه ادیب برومند - تاریخ شفاهی جبهه ملی ایران
 28. نامه سرگشاده دکتر موسویان به اعضای شورای مرکزی جبهه ملی ایران ۱۳۸۹
 29. جبهه ملی ایران در دهه ۶۰ - مهدی موید زاده
 30. امید ها و ناامیدی ها - خاطرات دکتر سنجابی -تاریخ شفاهی هاروارد -۲۶
 31. روزنامه اطلاعات ۳/۷/۱۳۵۸
 32. روزنامه اطلاعات مورخ ۱۳۵۸/۹/۷
 33. روزنامه اطلاعات - بیانیه حزب ایران - ۶/۹/۱۳۵۸
 34. نشریه پیام جبهه ملی مقالات " مروری بر جریان گروگان گیری و بررسی نتایج آن در شماره‌های ۴۹ و ۵۰ در بهمن ماه ۱۳۵۹
 35. بیانیه جبهه ملی ایران به مناسبت سال روز گروگانگیری ۱۳ آبان ۱۳۸۸ - و بیانیه ۱۳ ابان ۱۳۸۹
 36. روزنامه جمهوری اسلامی ، ۲۶/۱۲/۱۳۵۸، صص ۴و۹
 37. امید ها و ناامیدی ها - خاطرات دکتر سنجابی -تاریخ شفاهی هاروارد - نوار ۲۶
 38. بیانیه جبهه ملی ایران - اعتراض به لایحه ضد انسانی قصاص -خرداد ۱۳۶۰
 39. جبهه ی ملی و خروج از اسلام انقلابی
 40. جبهه ملی ایران در دهه ۶۰ - دکتر مهدی موید زاده - مسوول کمیته تعلیمات و عضو هایت اجرایی و شورای مرکزی جبهه ملی ایران
 41. جبهه ملی ایران در دهه ۶۰ - دکتر مهدی موید زاده - مسوول کمیته تعلیمات و عضو هایت اجرایی و شورای مرکزی جبهه ملی ایران
 42. نامه سرگشاده دکتر موسویان به اعضای شورای مرکزی جبهه ملی ایران ۱۳۸۹
 43. بیانیه مورخ ۲۲/۱۱/۱۳۷۴ جبهه ملی ایران - هیات اجرائی
 44. پیام جبهه ملی ایران شماره ۶۴ -۲۳/۱۲/۱۳۷۸
 45. بیانیه ۲۸/۶/۱۳۷۸ -جبهه ملی ایران
 46. پیام جبهه ملی ایران شماره ۵۲ - ۱۷/۷/۱۳۷۸
 47. بیانیه مهر ماه ۱۳۷۴ - جبهه ملی ایران -شروط انتخاباتی جبهه ملی ایران
 48. خبرنامه داخلی جامعه روحانیت مبارز -مهرماه ۱۳۷۴- شماره ۲۳ -ص ۴۶
 49. جبهه ملی ایران - بیانیه مورخ سوم دی ماه ۱۳۷۴
 50. جبهه ملی ایران بیانیه آبان ماه ۱۳۷۴
 51. بیانیه ۲۲ بهمن ماه ۱۳۷۴ - جبهه ملی ایران
 52. نامه سرگشاده شورای مرکزی جبهه ملی ایران به آقای سید محمد خاتمی ریاست جمهور محترم-بهمن ماه ۱۳۷۶
 53. پیام جبهه ملی ایران -ش۶۰ -۱۹/۱۱/۱۳۷۸
 54. پیام جبهه ملی ایران -ش ۶۱- مورخ۲۳ بهمن ماه ۱۳۷۸
 55. پیام جبهه ملی شماره ۸۰ -۱۲/۹/۱۳۷۹
 56. گزارش پلنوم صالح ۱۳۸۲- جبهه ملی ایران
 57. گزارش پلنوم الله یار صالح - جبهه ملی ایران ۱۳۸۴
 58. اطلاعیه | وب سایت رسمی مهندس عباس امیرانتظام | Abbas Amirentezam | Amir entezam | دولت موقت | بازرگان | عباس امير انتظام | اميرانتظام
 59. بیانیه تهران- روابط عمومی هیئت اجرائیه جبهه ملی ایران ۲۸/۷/۱۳۹۰
 60. اساسنامه جبهه ملی ایران - مصوب شورای مرکزی منتخب پلنوم ۱۳۸۲ ( پلنوم اللهیار صالح ) - نشر جبهه ملی ایران امرداد ۱۳۸۳
 61. Melliun Iran | ملیون ایران
 62. Jebhe Melli
 63. بیانیه ۲۸ شهریویر ماه ۱۳۷۸ - هیات رهبری جبهه ملی ایران ( استاد ادیب برومند - دکتر علی اردلان - مهندس نظام الدین موحد )
 64. بیانیه دی ماه ۱۳۸۹ - ادیب برومند - جبهه ملی ایران
 65. مصاحبه استاد ادیب برومند با سایت کوروش -

منابع

پیوند به بیرون

۱۸عکس منتشرنشده از راه‌پیمایی مصدق و همراهان‌اش به کاخ مرمر

چگونگی شکل گرفتن تشکيلات «جبهه ملی ايران در اروپا» بعد از کودتای ۲۸ مرداد ۱۳۳۲، به قلم دکتر منصور بیات زاده.Sponsored Ad
بورسیه زبان انگلیسی‌ EHLS برای فارسی زبانان متقاضی ...
شب گیلان: آوای زیبای مهدی حقی همراه موسیقی‌ و بوفه کامل ...
شنبه، ۲۷ می ۲۰۱۷
رویدادهای ایرانی سراسر جهان
علت استعفا و خروج قائم مقام قالیباف از کشور
مجری مشهور تلویزیون تهدید به قتل شد! +عکس
شخصیت شناسی ترامپ و همسرش ملانیا از روی دستخط+ عکس
پاسخ شورای نگهبان به احتمال ۲۸ میلیون رای روحانی
ناطق نوری: نمیتوانستم به تحولات جامعه بی تفاوت باشم
زندگینامه: راجر مور (۱۹۲۷- ۲۰۱۷)
بدون تعارف با میوه فروش جانباز اردبیلی حامی روحانی ...
روحانی در کدام استانها و کشورها بیشترین رای را ...
این دو بانوی ایرانی پرچم ایران را در بالای بلندترین ...
تصاویر و ویدیوهای مستند روایت آزادسازی خرمشهر
زنان این استان دور افتاده الگوی سایر ایرانیان شده ...
تصاویر کارناوالهای خودجوش شادی هواداران روحانی ...