از ویکیپدیای فارسی، دانشنامه آزاد

رنه ماگریت

رنه ماگریت
تولد ۲۱ نوامبر ۱۸۹۸

لسینز بلژیک
درگذشت در ۱۵ اوت ۱۹۶۷

بروکسل بلژیک
سبک سوررئالیسم
زمینهٔ فعالیت نقاش
ملیت بلژیکی

رنه ماگریت (René Magritte)، نقاش بلژیکی، یکی از برجسته‌ترین نمایندگان سوررئالیسم در نقاشی، و ابداع کنندهٔ جناس تصویری است.

محتویات

زندگی

در ۲۱ نوامبر ۱۸۹۸ در لسینز بلژیک، به دنیا آمد[۱]. ماگریت کوچکترین پسر لئوپولد ماگریت خیاط بود.درباره دوران اولیه زندگی ماگریت اطلاعات کمی وجود دارد.اوطراحی را از سال ١٩١٠ شروع کرد.مادر او در ١٢ مارچ ١٩١٢ با غرق کردن خود در رودخانه خودکشی کرد.نقاشی های اولیه ماگریت از حدود سال ١٩١٥ آغاز شد. ماگریت در سال ١٩٢٢ با جرجت برگر کسی که برای اولین بار او را در سال ١٩١٣ در بچگی دیده بود ازدواج کرد.

زندگی حرفه‌ای

او در آکادمی بروکسل آموزش دید[۲]. به کشورهای فرانسه، انگلستان، آلمان و هلند سفر کرد. اولین آثارش (اوائل دهه ۱۹۲۰)، نشان دهنده تأثیر او از فوتوریسم و کوبیسم است.

در ۱۹۲۵ (میلادی) با انتشار دو مجله به نام های ازفاژ و ماری در زمینه معرفی هنر سوررئالیسم، آغازگر جنبش سوررئالیسم در بلژیک شد. از آن پس، با اثر پذیری از طرز نگرش کی ریکو که برتری شعر بر نقاشی را به او نشان دادشیوه شخصی خود را پدید آورد. در سال‌های ۱۹۲۷ (میلادی) تا ۱۹۳۰ (میلادی) که در پاریس بود به جمع سوررئالیست‌ها پیوست. پس از آن به بروکسل برگشت و تا پایان عمر در آنجا ماند. نقاشی های ماگریت پس از گذشت چند دهه توانست توجه عموم را جلب کند. با نمایش آثارش در نیویورک (١٩٦٥)، لندن و پاریس، جایگاه شایسته خود را در تاریخ هنر سده بیستم بدست آورد. سبک ویژه او به پوستر سازی، هنر تبلیغات و طراحی گرافیک بسیار اثر گذاشت.

گرایش هنری و فلسفی

راهی به سوی آسمان،۱۹۵۷ ،۵۰ در ۶۰ سانتی متر موزه هنرهای معاصر تهرانماگریت انگارهای شاعرانه اش را در قالب تصویر هایی عکس مانند عرضه می داشت. ولی اسلوب واقع نمایی را به قصد بازنمایی جنبه قابل رویت چیزها بکار نمی گرفت، بلکه بدین وسیله بر حضور یا عمل رمزآمیز و ناشناخته آنها تاکید می کرد.از همین رو، در شیوه سوررئالیست او را نام رئالیسم جادویی نهادند. در پرده هایی چون آدمکش مورد تهدید (١٩٢٦)، تمامی مشخصات نقاشی های بعدی ماگریت را میتوان بازشناخت: گزارشگری بغرنج، القای چیزهای غیر عادی به مدد چیزهای معمول، تحریف مقیاس ها، کیفیت شهوانی، شگفت آفرینی، رازگونگی و بیگانگی.اگرچه او به مضمون های مختلف می پرداخت، شیوه اش راتغییر نداد. از همین شیوه در نقاشی دیواری نیز استفاده کرد.

بررسی شباهت ها

تشابه جالبی میان برخی از آثار ماگریت مانندخوشبخت یا سلطنت نور با تعدادی از تابلوهای اوایل دوران سمبولیست وجود دارد. مخصوصا اثر یکی از هموطنان ماگریت به نام ویلیام دیگوو دونانکوز، با این تفاوت که موضوع اصلی اثر دیگوو در نقاشی های ماگریت وجود ندارد.بدین معنا که ماگریت خیالات ذهنی خود را با استفاده از اثرگذاری رمانتیک نور غروب ارائه میکند در حالیکه دیگوو با ارائه غروب تنها بر حال و هوای نقاشی خود تاکید میکند. در مجموعه آثار سلطنت نور و همچنین دیگر آثار ماگریت ردی از رابطه با نقاش رمانتیک آلمانی،گاسپار دیوید فریدریش دیده می شود. ماگریت هرگز آثار فریدریش را از نزدیک ندید بلکه از طریق کتاب ها و تصاویر به آنها دسترسی پیدا کرد.میتوان اینطور فکر کرد که با وجود مدرن گرایی سوررئالیسم قرن ٢٠ که در آثار ماگریت دیده میشود میتوان گفت که در عمق وجود ماگریت گرایشی به رمانتیک به معنای وسیع کلمه حاکم بوده است.

الهام گرفتگان از آثار ماگریت

هنرمندان معاصر تاثیر زیادی از آثار ماگریت گرفته اند که برخی از آنها عبارتند از: جان بالدساری، اندی وارهال، جاسپر جانز، مارتین کیپنبرگر. استفاده از شکل های گرافیکی ساده و تصاویر روزمره توسط ماگریت با کارهای پاپ آرتیست ها مقایسه شده است.تاثیر ماگریت در توسعه پاپ آرت به وضوح قابل تشخیص است. اگرچه خود او این ارتباط را تکذیب میکرده است.

موزه ماگریت

موزه ماگریت در ٣٠ می ٢٠٠٩ در بروکسل برای عموم بازگشایی شد.که شامل حدود ٢٠٠ اثر اصلی نقاشی، طراحی و مجسمه سازی ماگریت شامل: بازگشت و سلطنت نور می باشد. موزه دیگری در بروکسل در خانه سابق ماگریت، جایی که او با همسرش از سال ١٩٣٠تا ١٩٥٤ زندگی می کرد واقع است.3

آثار

آثارش ماگریت دوره‌های متفاوتی را نشان می‌دهند؛ در دوره‌ای، تصاویری از اشیای سنگ گونه و در دوره‌ای نقاشی هایی از اشیایی که در کنارشان واژه‌های ناهمخوان نوشته است.آثار ماگریت مدام در حال تغییر بوده اند و در دوره‌هایی بازگشت هایی به آثار قبلی خود داشته است، دوره بندی و دسته بندی آثارش مشکل است ولی آثارش را می‌توان این گونه تقسیم بندی کرد:

 • تلفیق عناصر و فضاهای واقعی برای خلق و نمایش دنیای فرا واقعی (حدود سالهای ۱۹۲۵ تا۱۹۳۵)
 • نقاشی هایی متأثر از مکتب امپرسیونیسم
 • سنگواره ها؛ ایجاد فضاهایی که در آن همه چیز با قواره واقعی اما سنگ گونه اند . به عبارتی همه چیز سنگ شده است ( حدود سالهای ۱۹۵۰ تا ۱۹۵۹)
 • نقاشی هایی از اشیای منفرد با نام گذاری متفاوت. این دوره از آثارش بازتابی ازعلاقه او به فلاسفه‌ای مانند هگل، هایدگر، سارتر و فوکو است.
 • بازگشت (١٩٤٠)
 • جزیره گنج (١٩٤٥)
 • راز افق (١٩٥٥)
 • شانزده سپتامبر (١٩٥٦)
 • خانواده بزرگ، فصل زیبا، هوای باز، پرنسس پاییز (١٩٦٣)
 • جنگ بزرگ، مسیقی عشق، پسر آدم (١٩٦٤)

مرگ

در ۱۵ اوت ۱۹۶۷ به علت بیماری سرطان در شهر بروکسل درگذشت

منابع

 1. «René Magritte - Biography»(انگلیسی)‎. Magritte.com. بازبینی‌شده در ۲۰۱۲-ژانویه-۲۳. 
 2. «Magritte Biography»(انگلیسی)‎. Guggenheim Collection. بازبینی‌شده در ۲۰۱۲-ژانویه-۲۳. 

٣. http://en.wikipedia.org/wiki/Ren%C3%A9_Magritte#cite_note-22

 • لینتن، نوربرت؛ هنر مدرن؛ علی رامین؛ نشر نی، تهران،1382
 • The essential René Magritte - Todd Alden
 • آرناسن، ه. ی.؛ تاریخ هنر نوین؛ محمدتقی فرامرزی؛ انتشارات نگاه و زرین؛ تهران،1367
 • The double secret of magritte,Catherine Prats-Okuyama,1990
 • پاکباز، رویین، دایره المعارف هنر(نقاشی، پیکره سازی و هنر گرافیک)، انتشارات فرهنگ معاصر، تهران،1381
 • برنارد، نوئل، آشنایی با آثار رنه ماگریت، محسن کرامتی
 • The True Art of Painting by Harry Torczyner, translated by Richard Miller

جستارهای وابستهSponsored Ad
شب گیلان: آوای زیبای مهدی حقی همراه موسیقی‌ و بوفه کامل ...
شنبه، ۲۷ می ۲۰۱۷
بورسیه زبان انگلیسی‌ EHLS برای فارسی زبانان متقاضی ...
رویدادهای ایرانی سراسر جهان
علت استعفا و خروج قائم مقام قالیباف از کشور
مجری مشهور تلویزیون تهدید به قتل شد! +عکس
شخصیت شناسی ترامپ و همسرش ملانیا از روی دستخط+ عکس
پاسخ شورای نگهبان به احتمال ۲۸ میلیون رای روحانی
ناطق نوری: نمیتوانستم به تحولات جامعه بی تفاوت باشم
زندگینامه: راجر مور (۱۹۲۷- ۲۰۱۷)
بدون تعارف با میوه فروش جانباز اردبیلی حامی روحانی ...
روحانی در کدام استانها و کشورها بیشترین رای را ...
این دو بانوی ایرانی پرچم ایران را در بالای بلندترین ...
تصاویر و ویدیوهای مستند روایت آزادسازی خرمشهر
زنان این استان دور افتاده الگوی سایر ایرانیان شده ...
تصاویر کارناوالهای خودجوش شادی هواداران روحانی ...