از ویکیپدیای فارسی، دانشنامه آزاد

کاندوم

یک کاندوم نیمه باز

کاندوم (به انگلیسی: Condom) یا کاپوت یا غلاف، غلافی کشسان یکی از وسایل جلوگیری از بارداری است که از تماس مستقیم آلت تناسلی مرد با مخاط شریک جنسی او جلوگیری می‌کند و احتمال تماس ترشحات جنسی میان آن‌ها را از بین می‌برد. این ابزار برای داشتن چنین ویژگی‌هایی است که مانع از انتقال بیماری‌های آمیزشی و ایجاد بارداری ناخواسته می‌شود.

برخی کاندوم‌ها برای بالا بردن اطمینان در جلوگیری از بارداری، سطح آن‌ها از مایع اسپرم کش پوشیده شده‌است.

Condom placement demonstration.ogv
روش استفاده از کاندوم

محتویات

گونه‌ها

کاندوم‌ها دارای دو دستهٔ اصلی «زنانه» و «مردانه» اند.

کاندوم مردانه پوششی است که روی آلت راست شدهٔ مرد کشیده می‌شود. کاندوم در صورت استفادهٔ درست می‌تواند تا ۸۰-۹۰ درصد از بارداری ناخواسته و انتقال ایدز و دیگر بیماری‌های آمیزشی جلوگیری می‌کند. کاندوم مردانه در درمان انزال زودرس مردان نیز کاربرد دارد و برای بهبود توان نعوظ در مردان پیر یا کم توان نیز به کار می‌رود.

کاندوم زنانه برای زنانی مناسب است که نمی‌توانند شوهر (یا شریک جنسی) خود را متقاعد به پوشیدن کاندوم مردانه بکنند ولی این کاندوم به کارآمدی نوع مردانه نیست و امکان بارداری ناخواسته در آن وجود دارد. همچنین باید توجه داشت که هرگز نباید کاندوم زنانه و مردانه را همزمان استفاده کرد چون ممکن است کاندوم پاره شود و ترشحات انتقال یابد.

برای جلوگیری از انتقال ویروس‌هایی مانند اچ‌آی‌وی، هپاتیت نوع ب و ث جنس کاندوم باید لاتکس یا پلی‌یورتان باشد.

روش استفاده از کاندوم مردانه

چگونگی استفاده از کاندوم

استفاده از کاندوم مردانه باید پیش از شروع نزدیکی آغاز شود زیرا ترشحاتی که مردان پیش از انزال کامل دارند، ممکن است حاوی ویروس‌هایی نظیر اچ‌آی‌وی باشد و باعث سرایت بیماری گردد؛ همچنین در مواردی که بیم بیماری نیست برای کاهش احتمال بارداری ناخواسته باید از تماس با این ترشحات جلوگیری کرد چون احتمال وجود اسپرم در آن‌ها صفر نیست.

کاندوم را باید بر روی آلت در حال نعوظ (راست شده) کشید و از آن طوری استفاده کرد که فضای خالی کوچکی در انتهای آن باقی بماند تا در زمان انزال مایع منی در آن جمع شود. کاندوم باید تمامی طول آلت مردانه را تا ته بپوشاند. بلافاصله پس از انزال، در حالی که آلت هنوز در حالت نعوظ قرار دارد، باید نزدیکی را خاتمه داد و کاندوم مردانه را درآورد. خروج بایستی با گرفتن لبه کاندوم صورت گیرد تا از سر خوردن کاندوم و نشت منی جلوگیری شود.

هر کاندوم مردانه را باید تنها یک بار استفاده کرد و پس از مصرف از بین برد. در زمان استفاده باید دقت کرد که کاندوم سوراخ نباشد و یا در اثر تماس با ناخن یا اجسام دیگر پاره نشود. هم‌چنین قبل از استفاده از کاندوم باید به تاریخ پایان مصرف آن توجه کرد و از استفاده از کاندوم‌های شکننده و چسبناک که احتمال پاره شدن دارند خودداری کرد. باید آن را از حرارت، نور و رطوبت دور نگه داشت زیرا این عوامل احتمال پارگی یا سوراخ شدن آن را افزایش می‌دهد.

در صورت پاره شدن کاندوم مردانه در حین مقاربت، باید مقاربت را بلافاصله متوقف کرده و از کاندوم جدیدی استفاده نمود. هم‌چنین ممکن است اسنتفاده از روش‌های دیگر پیشگیری از بارداری در این موارد ضروری باشد.

کاندوم مردانه نباید با مواد چرب (مانند وازلین) آغشته شود چون این مواد باعث صدمه به آن و از بین رفتن خاصیت پیشگیری کاندوم می‌شوند. برای لیز کردن کاندوم می‌توان از ژل‌های روان‌کننده (لوبریکانت) مبتنی بر آب که در داروخانه‌ها به فروش می‌رسند استفاده کرد.

انتخاب کاندوم

کاندوم یک وسیلهٔ بهداشتی به شمار می‌رود و گزیدن کاندوم مناسب و استاندارد با سلامتی جنسی کوتاه مدت و دراز مدت مرد و شریک جنسی او ارتباط مستقیم دارد. بنا بر توصیه‌های اف‌دی‌ای، در هنگام خرید باید به موارد زیر توجه کرد: [۱]

 1. کاندوم از جنس لاتکس باشد.
 2. کاندوم در بسته بندی مناسب باشد و به هیچ عنوان باز، درز دار، سوراخ، یا خراشدار نباشد. به تاریخ انقضا، و محل ساخت کاندوم (با عبارت Made in) دقت شود.
 3. کاندوم باید روی آلت جنسی را کامل بپوشاند.
 4. در صورت استفاده از روان کننده‌ها (Lubricant)، تنها از نوع آبی (water-based lubricant) باشد.
 5. از استفاده از مواد زائد، بویژه کرم‌های مجزای ضمیمه شده، بشدت پرهیز نمایید. بسیاری از محلول‌های شیمیایی استفاده شده موجب آسیب‌های جنسی کوتاه مدت و دراز مدت می‌شوند.

نکات دیگری که می‌تواند در شناسایی برند کاندوم کمک کنند:

 • داشتن استانداردهای بین المللی مانند اف‌دی‌ای FDA، می‌توانند کمک خوبی در انتخاب کاندوم باشند. هرچند داشتن گواهی اف‌دی‌ای FDA برای فروش کاندوم‌ها در ایران الزامی نیست، اما داشتن گواهینامه اف‌دی‌ای نشاندهده تایید و آزمایش برند با دقت ۹۹٫۶ درصد توسط وزارت بهداشت آمریکا، و تایید سالم بودن برند توسط اف‌دی‌ای است. [۲]برخی تولیدکنندگان موجود در ایران، بدون داشتن استانداردهای بین المللی مانند اف‌دی‌ای FDA، ادعای داشتن چنین گواهینامه‌هایی را می‌نمایند. برای اطلاع از این موضوع که یک کاندوم دارای گواهی FDA (وزارت بهداشت آمریکا) است یا خیر، به صفحه اصلی FDA (بخش تجهیزات پزشکی) مراجعه کرده و نام کاندوم را در جای خالی "Device Name" تایپ و جستجو کنید. این سایت تنها سایت رسمی اف‌دی‌ای FDA برای کاندوم می‌باشد. صرف اعلام سازنده، و تایپ عبارت FDA بر بسته بندی‌ها، نشاندهندهٔ احراز این گواهی نیست.

 • سایت کاندوم دپات در فلوریدای آمریکا وبسایت، همه ساله رده بندی از کاندوم‌های برتر سال را ارایه می‌دهد.

تهیهٔ کاندوم

در بسیاری کشورها کاندوم علاوه بر این که از طریق داروخانه قابل تهیه‌است، از طریق مراکز بهداشتی نیز به رایگان قابل تهیه می‌باشد. در ایران، کاندوم مردانه را می‌توان از خانه‌های بهداشت روستایی، مراکز بهداشتی–درمانی روستایی و شهری، درمانگاه‌های دولتی و کلینیک‌های مشاوره بیماریهای رفتاری به صورت رایگان دریافت کرد.[۳] همچنین تمام داروخانه‌ها در ایران موظفند بدون پرس و جو کاندوم را به هر خریدار، صرف نظر از سن و جنس بفروشند. در برخی شهرهای ایران امکان سفارش اینترنتی کاندوم مردانه و دریافت پستی آن نیز وجود دارد.[۴][۵]

کاندوم‌ها در ایران

برندهای کاندوم مختلفی در ایران وجود دارد. به علت شرایط فرهنگی و قانونی در ایران، تبلیغ کاندوم در این کشور آسان نیست.

در زیر فهرستی از انواع رایج کاندوم‌های مردانه در ایران به ترتیب الفبا، آمده‌است (فهرست ممکن است کامل نباشد).

نام برند مبدا براند نوع برند کشور تولید کننده گواهی FDA وب‌گاه
رومانتیک (ROMANTIC) مالزی دارد
آنیتا (Anita) ؟ Local ؟ ندارد
اوکاموتو (Okamoto) ژاپن Global ژاپن/غیره دارد www.okamoto-condoms.com
تروجان (Trojan) آمریکا Global آمریکا/غیره دارد www.trojancondoms.com
مجستیک (Majstic) ایران Local مالزی دارد
ریلکس (Relax) ایران/آلتون آفرین Local/Iran مالزی ندارد www.relax-condoms.com
سیمپلکس (Simplex) اندونزی Local اندونزی ندارد
شوت (Shoot) ایران Local/Iran تایلند؟ ندارد
کراون (Crown) ژاپن Global ژاپن دارد
گودلایف (Goodlife) ایران Local/Iran مالزی ندارد
لایف اپل (Life Apple) ایران Local ایران ندارد
ناچ کودکس (NACH KODEX) آمریکا Global کانادا/استرلیا/چین دارد www.nachkodex.com
‌های (Hi) ؟ Local ؟ ندارد

کاربرد در روسپی‌گری

به علت نگرانی از گسترش بیماری‌های آمیزشی، روسپی‌خانه‌ها و روسپی‌ها از مصرف کنندگان اصلی کاندوم اند. در کشور چین در شهرهایی که میزان تن‌فروشی بالا است، دستگاه‌های خودکار فروش کاندوم در خیابان‌ها برای افراد با رفتارهای پرخطر در اختیارشان قرار داده شده‌است.[۶]

در کشور کامبوج نیز پس از آغاز برنامهٔ گسترش استفاده از کاندوم، نرخ حاملان ویروس اچ آی وی از ۳٫۷ در صد به ۰٫۹ کاهش یافت. اگرچه این برنامه‌ها، به تلاش‌های دولت برای برخورد خشونت‌آمیز با تن‌فروشی ضربه زد.[۷]

كاندوم استفاده شده كه در خيابان انداخته‌اند.

با این وجود برخی از مشتریان روسپی‌ها، از کاربرد کاندوم خودداری می‌کنند برای نمونه، در آفریقای جنوبی ٪۴۷ در صد کامیوندارانی که با فاحشه‌ها رابطهٔ جنسی دارند همیشه از کاندوم استفاده نمی‌کنند. ۱۳٪ هرگز از آن استفاده نمی‌کنند و ٪۶۶ این افراد نیز اعلام کرده‌اند که نشانه‌های بیماری‌های آمیزشی را در بدن خود مشاهده کرده‌اند.[۸]

در کشورهای همچون نیوزلند جریمه‌هایی تا دوهزار دلار برای افرادی که از کاندوم در ارتباط جنسی خود با روسپیان استفاده نکنند درنظر گرفته شده‌است.[۹]

تولید کنندگان عمده کاندوم

یک تحلیل گر اندازه بازار کاندوم را به عنوان چیزی که «ذهن را به تأمل وا می‌دارد» توصیف کرده‌است. تولید کنندگان کوچک پرشمار، گروه‌های غیر انتفاعی، و کارخانجات تولید کنندهٔ زیر نظر دولت در تمام دنیا وجود دارد. انواعی از کاندوم‌ها به تازگی طراحی شده‌اند و فقط برای سرگرمی و شوخی است و نبایستی برای جلوگیری از بارداری یا جلوگیری از انتقال بیماری‌های جنسی استفاده کرد.

در سال ۱۸۸۲، مهاجر آلمانی ژولیوس اشمیت (Julius Schmidt) یکی از بزرگترین و با دوام ترین کسب و کارهای کاندوم.Julius Schmid, Inc را در نیویورک سیتی تأسیس کرد (او حرف "t" را از نامش حذف کرد تا کمتر یهودی به نظر برسد). خط‌های کاندوم تولید شده به وسیله Schmid شامل Shieks و Ramses می‌شد.

در ۱۹۳۲، شرکت لاستیک لندن (که قبلاً کسب و کاری عمده فروشی بود که کاندوم‌های آلمانی را وارد می‌کرد) شروع به تولید کاندوم‌های لاتکس، تحت برند Durex نمود. در ۱۹۶۲ شرکت Schmid توسط شرکت لاستیک لندن خریداری شد. در ۱۹۸۷، شرکت لاستیک لندن شروع به تصاحب سایر تولید کنندگان کاندوم نمود، و در طی چند سال به یک شرکت بین المللی تبدیل شد. در سال‌های پایانی دهه ۱۹۹۰، شرکت لاستیک لندن (در آن زمان London International Limited) تمام برندهای Schmid در برند اروپایی خود، Durex ادغام کرد. اندکی بعد،London International توسط Seton Scholl Healthcare (تولید کننده محصولات مراقبت از پای Dr. Scholl) خریداری شد و Seton Scholl Limited را تشکیل داد.

در ۱۹۳۴ شرکت لاستیک Kokusia در ژاپن تأسیس شد. این شرکت در حال حاضر با عنوان شرکت تولید کاندوم اوکاموتو در دنیا شناخته شده‌است و کاندوم کراون (Crown) را که ۹ سال پیاپی توسط موسسه کاندوم دپات (condomdepot) در فلوریدای آمریکا به عنوان برترین کاندوم دنیا شناخته شده‌است را تولید می‌کند.[۱۰] سایت رسمی

شرکت لاستیک Youngs، تأسیس شده توسط Merle Youngs در اواخر قرن نوزدهم در آمریکا، خط Trojan کاندوم‌ها را معرفی کرد. در ۱۹۸۵، شرکت لاستیک Youngs به Carter-Wallace فروخته شد. نام Trojan دوباره در سال ۲۰۰۰ هنگامی که Carter-Wallace به Church and Dwight فروخته شد دست به دست گردید.

در ۱۹۷۰ Tim Black و Philip Harvey انجمن برنامه ریزی جمعیت (امروزه به عنوان Adam & Eve شناخته می‌شود) را بنا کردند. انجمن برنامه ریزی جمعیت یک کسب و کار سفارش پستی بود که کاندوم‌ها را، با وجود قوانین ایالات متحده بر ضد فرستادن محصولات ضد بارداری از طریق پست به دانشجویان می‌فروخت. بلک و هاروی از سود شرکت خود برای ایجاد یک سازمان غیر انتفاعی با نام Population Services International [۱۱] استفاده کردند. [۱۲]

در سال ۱۹۷۵، PSI در کنیا و بنگلادش مشغول به فروش کاندوم بود، و امروزه در بیش از شصت کشور مشغول به کار است. [۱۳] در اواخر دهه ۱۹۷۰ هاروی موقعیت خود را به عنوان مدیر PSI رها کرد،[۱۴] اما در اواخر دهه ۱۹۸۰ دوباره یک شرکت غیر انتفاعی را با نام DKT International تأسیس نمود. DKT International که به نام D.K. Tyagi (از رهبران برنامه‌های تنظیم خانواده در هندوستان) نامگذاری شده‌است، سالانه میلیون‌ها کاندوم را با نرخ‌های تخفیف در کشورهای درحال توسعه در تمام دنیا به فروش می‌رساند. DKT می‌خواهد با فروش کندوم‌ها به جای بخشیدن آن‌ها، در خریداران خود شناخت ارزش استفاده از این ابزار را پیاده کند. یکی از قابل توجه ترین برنامه‌های DKT کار آن در اتیوپی است، که در آن سربازان موظفند هربار که پایگاه را ترک می‌کنند باخود کاندوم حمل نمایند. باور بر این است که نرخ ابتلا به HIV در ارتش اتیوپی، حدود ۵٪، کمترین در بین ارتش‌های آفریقایی است. [۱۵][۱۶]

منابع

 1. هوم پیج FDA http://www.fda.gov/forconsumers/byaudience/forpatientadvocates/hivandaidsactivities/ucm126372.htm#shop
 2. Condoms and Sexually Transmitted Diseases, Brochure
 3. کاندوم جلوی ایدز را می‌گیرد، باور کنید!
 4. آشنایی با کاندوم‌های مردانه و زنانه
 5. پیشگیری از بارداری (کاندوم)
 6. Condom vending machines a hit گزارش از رویترز
 7. Cambodia faces new HIV threat as 'condom campaign at risk' وبگاه یاهونیوز، گزارش از خبرگزاری فرانسه
 8. Rare Condoms, Deadly Odds For Truck-Stop Prostitutes وبگاه نیویورک تایمز
 9. NZ court fines man for unsafe sex وبگاه بی بی سی
 10. Best Condoms Reviewed
 11. http://en.wikipedia.org/wiki/Population_Services_International
 12. Aine Collier (2007). The Humble Little Condom: A History. Buffalo, N.Y: Prometheus Books. pp. 371. ISBN 1-59102-556-7.
 13. «Country programs». Population Services International. 2008-06-10. Archived from the original on ۲۰۰۸-۰۳-۱۸. Retrieved 2008-06-14.
 14. Cheshes, Jay (November/December 2002). «Hard-Core Philanthropist». Mother Jones. Retrieved 2008-06-14.
 15. «Making a Business of Good Reproductive Health». Foundation Newsletter (The William and Flora Hewlett Foundation). 2008-01-11. Retrieved 2009-09-01
 16. http://en.wikipedia.org/wiki/History_of_condoms#Major_manufacturersSponsored Ad
کمدی صحنه مازیار جبرانی در نیویورک
۱۵ تا ۱۷ ژوئن ۲۰۱۷
رویدادهای ایرانی سراسر جهان
اعضای بدن فوتبالیست جوان ایرانی اهدا شد
نامه سیدحسن خمینی به روحانی درباره یک عزل
مشکلات رابطه جنسی‌ سالم بلای زندگی مشترک ایرانی!
الهام علی‌اف در ریاض برای ترامپ سنگ تمام گذاشت!
افزایش آمار کشته شدگان تب‌کنگو
جدول قیمت سکه و ارز روز دوشنبه
بدون تعارف با میوه فروش جانباز اردبیلی حامی روحانی ...
روحانی در کدام استانها و کشورها بیشترین رای را ...
این دو بانوی ایرانی پرچم ایران را در بالای بلندترین ...
تصاویر و ویدیوهای مستند روایت آزادسازی خرمشهر
زنان این استان دور افتاده الگوی سایر ایرانیان شده ...
تصاویر کارناوالهای خودجوش شادی هواداران روحانی ...